Sok helyen nagyon felszaporodott a hínár, akadályozza a hajózást kellemetlen a fürdőzőknek. Mit lehet ezzel tenni? Rossz jel ez? Balatoni Limnológiai Intézet válaszol.
Kékszalag 2020 és a hínár – akár ezen is múlhat
A Fehérszalag mindig a Kékszalag próbája, még ha 2020-ban ez időben kicsit távol is van egymástól. A szél is úgy adta, de ha a szelet le is számítjuk, nem lett volna érdemes az Északi-parthoz közel mennie a mezőnynek, és nem lesz érdemes (most szólunk) a 2020-as Kékszalag esetén sem, mivel olyan mértékű a hínárosodás, ami teljesen meg tud ölni egy versenyt.
A vitorlázókat ezért érthetően zavarja, de a Balatonban fürdőzők sem szeretik a hínárt. Sok strand nem is tisztítja meg vizét tőle, az igényesebbek (pl. Alsóörs), rengeteg pénzt fordít arra, hogy élvezetes, hínár mentes legyen a strand vize. A fenti képen pont az alsóörsi strandot látni drónfelvételen, még a hínármentesítés előttről.
Sokakban felmerül a kérdés, baj-e ez, mi a jelenség oka, és ha baj, mit lehet tenni ellene? Ezért felkerestük a Balaton legnagyobb szakértőit a Balatoni Limnológiai Intézetet, elemezzék nekünk a helyzetet! A következő válaszokat kaptuk!
Nézd meg drónfotókon, milyen sok a hínár a Balatonban! Kattints a képre, galéria nyílik!
#GALERIA-67#
A Balatoni Limnológiai Intézet, azaz Phd. Tóth Viktor szakértő válaszol
A hínárosodás legnagyobb szakértője ma Magyarországon Tóth Viktor, a Balatoni Limnológiai Intézet kutatója. Feltettük neki a kérdést, hogy a sok hínár vajon a szennyezett, koszos víz jele-e, egyáltalán mi a jelenség oka, és mit kell tennünk ellene. Megkérdeztük azt is, melyik oldalon tisztább a víz, az északi parton vagy a délin, illetve igaz-e, hogy keletről nyugatra haladva egyre rosszabb minőségű a Balaton vize. A következő válaszokat kaptuk, szó szerint idézzük!
Phd. Tóth Viktor, a Balatoni Limnológiai Intézet kutatójának válasza
A limnológia, vagy is a tavak tudományának, mint minden tudománynak vannak fontos alaptézisei. Az egyik ilyen posztulátuma a limnológiának a sekély tavakban (mint pl. a Balaton) megfigyelhető alternatív egyensúlyi állapotok megléte. Ennek a lényege a következő: a tápanyag ellátottságától függően a tavak vagy zavaros (algás), vagy tiszta-vizű (hínáros) állapotban vannak.