Ideje visszatérni Európába. Ez az utolsó hosszabb szakasza a Volvo Ocean Race-nek – 3 300 tengeri mérföld az Atlanti-óceánon keresztül a Rhode Island-i Newporttól a walesi Cardiffig, Szintén egy klasszikus szakaszról van szó, ugyanis ez az utolsó, amelyért dupla pontok járnak.
Az óceánokon való versenyzés ötlete 1905-ből származik, amikor a háromszoros America’s Cup nyertes Charlie Barr megnyerte a Kaiser’s Cup-ot az Atlantic nevet viselő szkúner fedélzetén. Az átkelés mindössze 12 napot vett igénybe, ami még manapság is szép teljesítmény egy egytestű hajótól.
A szakasz május 20-án indul, késő tavasszal, az átkelést pedig első sorban a Nyugati viharösvény befolyásolja majd. A rajt bőven az ösvényen belül helyezkedik el, és az előző versenyhez képest – ahol a cél Lisszabonban volt – a walesi cél is. Ez a klasszikus transzatlanti útvonal, és így gyorsabbnak és egyszerűbbnek is ígérkezik.
A mezőny tagjai a kezdetektől fogva egy-egy saját alacsony nyomású rendszerre vadásznak majd, amelyet addig próbálnak majd megtartani, ameddig csak tudják. Habár az Atlanti-óceán viharai és hullámai (elméletileg) nem olyan vadak, mint a Déli-óceánon – mivel az északi félgömbön sokkal több szárazföld állja útjukat – még így is egy kemény, durva és nagyon hideg szakaszról beszélünk.
Golf-áramlat: A legtöbb komplikációt okozó tényező a Golf-áramlat – egy erőteljes meleg vizű áramlat, amely a Mexikói-öbölből indul, majd megkerüli Floridát, és Észak-Amerika keleti partvidéke mentén északra halad, egészen Új-Fundlandig, ahol keletre fordul és ebben az irányban halad tovább az Atlanti-óceánba.
Nem egy egyenes, keleti irányú áramlatról van szó, folyamatos kavargása és örvénylése miatt összetettsége megállás nélkül váltakozásban van. A navigátorok idejének nagy részét a Newportból való kijutás és a Golf-áramlathoz való csatlakozás optimalizálása teszi majd ki. Akik ezt jól csinálják, azok akár 4 csomó plusz sebességre számíthatnak, ami versenydöntő jelentőséggel bír.
Újabb Titanic-pillanatok: A jég fontos tényezője lehet ennek a szakasznak, ezért a versenybizottság gyakran északi limitet ír elő az útvonalakra. A cél távol tartani a mezőnyt a Grand Banks-től. Ez az a rész, ahol a Labrador-áramlás hideg vize – ami a jeget hordozza magával az Arktiszról – találkozik a Golf-áramlat meleg vizével. A környék hírhedt a kemény viharokról és az úszó jéghegyeiről. A 2000-ben bemutatott Viharzóna című film is itt játszódik.
Azores High: Habár feljebb azt állítottuk, hogy az egész szakasz Nyugati viharösvényben zajlik majd – és valószínűleg így is lesz – az Azores High az év zen részében messze északra kúszhat fel, és elképzelhető, hogy lezárja majd a walesi célba vezető utat.
Egészen a Kaiser’s Cupig visszatekintve láthatjuk, hogy ez a szakasz rengeteg dráma és egy tragédia szemtanúja volt már. A 2005-06-os versenyen ezen a szakaszon (akkor New York és Portsmouth között) történt, hogy Hans Horrevoets az ABN AMRO TWO fedélzetéről a tengerbe zuhant, és habár 40 perccel később sikeresen újra a húzták, sajnos már nem lehetett újraéleszteni. Csupán néhány nappal később a movistar hajógerincének szerkezete meghibásodott. Egy előre jelzett vihar 50 csomós sebességgel közeledett feléjük, így a legénység képtelen volt elhagyni a hajót – később az ABN AMRO TWO mentette ki őket a vízből.
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt.
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!