A vitaminpótlás elengedhetetlen a szervezetünk számára, azonban jobb ha mérsékletesek vagyunk a vitaminok szedésekor, mert veszélyes lehet, ha túlzásba visszük! Különböző szervkárosodáshoz és emésztési zavarokhoz vezethet, ha túl sok vitamint szedünk.
Az egészség jegyében ma már egyre többen szednek vitaminokat, de kevesen vannak tisztában a túlzott adagolás következményeivel. Amennyiben hosszútávon magas dózisban juttatjuk a szervezetünkbe a kapszulákat, idővel megjelennek a kellemetlen mellékhatások, amik egyes betegségek kialakulásához vezethetnek.
A természetes táplálékokkal bejuttatott vitaminokat nem lehet túlzásba vinni, de amennyiben az étrend-kiegészítőket választjuk, akkor számolnunk kell vele, hogy a hosszútávú helytelen adagolás különböző egészségügyi károsodáshoz vezethet, így eredeti célunknak az ellenkezőjét érjük el. Nagyon fontos, hogy a használati utasításokat mindig tartsuk be, illetve hallgassunk az orvosok ajánlására.
A legtöbb esetben semmi nem indokolja, hogy bármilyen vitaminból is többet vegyünk be a kelleténél, azonban sokan hajlamosak vagyunk több kapszulát bevenni, ha úgy érezzük, hogy ezzel megelőzhetünk egy kezdődő betegséget, vagy sokan azt hihetik, hogy ha megemelik a dózist, azzal előbb felépülnek az egyes betegségekből. Ennek a legnagyobb problémája, hogy az emelt dózis hasznossága nem ismert, azonban az egészségügyi kockázatai valósak és alátámasztottak.
A vitamintúladagolás függhet a vitamin típusától is azaz, hogy a vitamin vízben vagy zsírban oldódó csoportba tartozik-e. A vízben oldódó vitaminokat nem lehet túladagolni, de nagyobb mennyiségben kellemetlen érzést válthat ki, azonban a zsírban oldódó vitaminokkal már óvatosabban kell bánni.
A zsírban oldódó vitaminokat sokáig képes tárolni a szervezet, ezért könnyen felhalmozódhatnak.
Az A-vitamin hiánya elég ritka, azonban a túladagolása, már egy nagyobb dózis bevitele is súlyos problémákhoz vezethet. Amennyiben semmimás nem indokolja a hányingert, hányást, szédülést, homályos látást, és rossz közérzetet előfordulhat, hogy túlzásba estünk a szedéssel. Jelentősebb túladagolásnál már különböző bőrirritációk is megjelenhetnek és hosszabb távon csont- és ízületi fájdalomhoz, valamint májkárosodáshoz vezethet. Az ajánlott napi adag, amit nem szabad túl lépni az 3000 mikrogramm. A túladagolás kismamáknál magzatkárosodáshoz vezethet.
A K-vitamin mivel alacsony toxicitású nem okoz különösebb problémát. Ha ezt a vitamint szeded, akkor arra kell figyelned, hogy ne szedd egyszerre más gyógyszerekkel, ugyanis például a véralvadásgátlóval és az antibiotikumokkal kölcsönhatásba lép.
Az E-vitamin túladagolása izomfáradtságot, a fáradtságot, a hányingert és a hasmenést okoz, napi 1000 mg ajánlott belőle.
A D-vitamin egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ugyanis szedése nagyon ajánlottá vált a koronavírussal szembeni védekezésben. Étellel nem tudjuk túlzásba vinni az adagolását, azonban ha napi 4000 NE-nél többet viszünk be a szervezetünkbe az hányingert, étvágytalanságot, fogyást, székrekedést és szívritmus zavart okozhat. Októbertől márciusig a javasolt mennyiség, amit naponta pótolnunk kell a szervezetünkbe az 2000 NE.
Mivel nem raktározódnak a szervezetben, ezért nehezebb dolog túladagolni, illetve nem okoz nagyobb problémát, ha többet veszünk be belőle. Ugyanakkor ilyen esetben is előfordulhatnak túladagolási tünetek.
A C-vitaminnal akkor kell vigyáznunk, ha vesebetegek vagyunk, hiszen nagy dózisú szedése megterheli a szervezetet. A napi ajánlott mennyiség 2000 mg, ha ezt meghaladjuk előfordulhat hasmenés, hasfájás, görcsök és hányinger.
Vitaminok szedésénél is érdemes tehát mérsékletesnek lenni, főleg amennyiben más gyógyszereket is szedünk mellette, ilyen esetben érdemes kikérdezni egy orvos véleményét, hogy milyen interakcióra kell számítani az együttes szedésnél. Amennyiben lehetséges próbáljuk inkább egészséges táplálkozással pótolni a vitaminokat a szervezetünkben és csak akkor nyúljunk a táplálékkiegészítőkhöz, ha ételből nem tudjuk pótolni az ajánlott napi mennyiséget.
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt.
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!