A tengerjáró hajók varázslatosak, teli izgalmas lehetőségekkel, remek ételekkel, szórakoztató programokkal, ráadásul a világ festői úti céljaira szállítják utasaikat. Azonban ezeknek a monumentális építményeknek is van árnyoldaluk.
Ha valaki járt már tengerjárók fedélzetén, vagy csak gyönyörködött a róluk készült képekben, akkor bizonyára nem kerülte el a figyelmét az a tömérdek gasztronómiai remekmű, amit a személyzet tagjai felszolgálnak. Nem árt azonban tudni, hogy ezek legnagyobb része nem kimondottan friss. Amikor egy hajó elindul a kikötőből, elegendő mennyiségű élelmiszernek kell lennie a fedélzeten a legénység és az utasok számára az út teljes hosszára. 2017 decemberében történt az eset, egy tengerjáró fedélzetén 200 utas szenvedett komoly betegségben az ételeknek köszönhetően, ráadásul egy felmérés szerint a hosszabb körutak során 10 emberből 1 biztosan elszenved valamilyen élelmiszer-eredetű betegséget.
A hajótestben általában nem a legjobb a levegő minősége, így könnyedén megtelepednek a különböző vírusok és baktériumok. Arról nem is beszélve, hogy a huzamosabb ideig egy légtérben tartózkodók – ami valljuk be maximálisan igaz egy tengerjáró utasaira – könnyedén elkapják egymástól a megbetegedéseket. 2013-ban a Carnival Triumph utasainak kellett hasonlót elszenvedniük, 3143 utas panaszkodott a szennyvízproblémákból következő megbetegedésekre.
A legtöbb tengerjáró hajót vákuumos öblítő rendszerrel látták el, amiről jó tudni, hogy ha egyetlen utas egyetlen WC-t is eldugít, a többi sem fog megfelelően működni. Éppen úgy, ahogy a szárazföldön, hotelkben, éttermekben, iskolákban, vagy akár otthon, a hajó fedélzetén is kerülhet olyan dolog a WC csészébe, amikről egy átlagos ember nem gondolná, hogy dugulást okoz.
Egy felmérés szerint egy átlagos tengerjáróban 140 000 – 210 000 gallon szennyvíz keletkezik hetente. Ha az egész iparágat figyelembe vesszük, ez a szám gyorsan 1 milliárd gallonnyi szennyvíz fölé rúghat, ami közvetlenül – vagy valamilyen minimális szűrés után – az óceánba kerül. Nem kell részleteznünk, hogy ez milyen károkat okoz a tengervíz minőségében…
Lássuk be, ez számtalan vendéglátóhelyre igaz, ahol korlátlanul fogyaszthatunk. Az óceánjárók esetében a zárt tér tovább fokozza a problémát, még akkor is, ha egy valódi óriáson utazunk, 2016-ban összesen 92 bűncselekményt jelentettek be óceánjárókról, amelyek közül 62 szexuális zaklatás volt. Az apró vitákat is nehezíti a tény, hogy a felek egyszerűen nem tudnak elmenekülni a másik elől, az alkohol pedig tovább ront a helyzeten.
Sokkal gyakrabban előfordul, mint gondolnánk. Bár nem minden eset végződik halálesettel, ennek ellenére is félelmetes tudni, hogy a legnagyobb biztonsági előírások mellett is hatalmas számban fordul elő, hogy egy – vagy több utas – vízbe esik az út során.
Igen, az óceánjárókon is problémát jelentenek. Képzeljük el, hány különböző ember érkezik különböző helyekről egy-egy körutazásra, és közülük mennyi vihet fel a fedélzetre tudta nélkül különböző bogarakat, élősködőket. Ebben az esetben is a zárt tér jelent problémát, illetve nyilván az, hogy az utasoknak meg kell várniuk az út végét még akkor is, ha hasonló problémával találkoznak, hiszen egy-egy ilyen helyzetben a kapitánynak nem áll módjában visszafordulni, egy part elérése pedig akár több napba is telhet.
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt.
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!