Egy olaszországi vakáció során a legnagyobb szívfájdalom általában az, hogy az ember nem próbálhat ki minden olasz finomságot. Legyen szó a klasszikus itáliai fogásokról vagy épp a regionális, helyi különlegességekről, az ember akkor sem lesz képes mindent végigkóstolni, ha minden egyes étkezése során valami mást vesz maga elé. Szóval, hogy hozhatod ki a legtöbbet közelgő olasz utazásodból gasztronómia terén? Ebben segít az alábbi lista!
Habár a laposra nyújtott, olajokkal és fűszerekkel tálalt tésztaréteg jóval Olaszország egyesülése előtt jelen volt, nincs még egy étel, ami olyan ikonikus lenne a nemzet számára, mint a pizza. A könnyen és viszonylag olcsón elkészíthető, mégis laktató finomság különösen Nápoly városában rendelkezik hosszú történelemmel, ahol a világon először tálalták paradicsomszósszal.
Amikor Savoyai Margit olasz királyné 1889-ben birodalmát járta, kedve támadt kipróbálni ezt a fura ételt, amit alattvalói nagy étvággyal fogyasztottak. Ekkor készült el először a manapság legnépszerűbb pizzának számító paradicsomszószos-mozzarellás-bazsalikomos „Margherita” vagy „margaréta”, ami az uralkodóról kapta nevét. Nem tudni, hogy véletlen, vagy szándékos választás volt, de a margaréta pizza az olasz zászló zöld, fehér és piros színeit viseli.
Olaszországban manapság két fő pizzatípus közül lehet választani: ezek a nápolyi és római pizzák (habár sok helyen egy köztes verziót készítenek).
A nápolyi pizzák vastag héjjal készülnek, átmérőjük pedig valamivel kisebb, mert a tésztájukat nem nyújtják olyan terebélyesre. Mindemellett laktatóbbak is. A római stílusú pizzák héja papírvékony, és habár átmérőjük nagyobb, mint a nápolyi változatoké, kevésbé nehéz fogásoknak számítanak és kevesebb glutént is tartalmaznak.
Savoyai Margit királyné történetének köszönhetően Nápoly városa saját nevéhez köti a modern pizza születését, habár ezt az állítást a mai napig vitatják az országban. Akárhogy is, az olasz pizzák lényege, hogy minél kevesebb feltét kerüljön rájuk. Érdemes tehát óvatosnak lenni azokkal a pizzériákkal, ahol nagy adag feltéteket pakolnak a tésztára, ez ugyanis egy gyakori taktika, amivel a hozzávalók silány minőségét próbálják kompenzálni. Ha azonban egy pizzán kevesebb feltét van, akkor ez azt jelenti, hogy a hozzávalók kiváló minőségűek.
Érdekel, hogy milyen lehet a szicíliai kaviár? Nos, az olaszok gyakran így emlegetik a bottargát. Olaszország déli részén minden év augusztusában és szeptemberében a tengeri péreké a főszerep, amelyek besózott és összepréselt ikráit hat hónapig hagyják száradni a levegőn.
Az eredmény egy sárgás-vöröses ételkülönlegesség, amelyet szeletelve vagy reszelve szokás felhasználni, és kellemesen sós, füstölt, halas ízt kölcsönöz bármilyen tésztás fogásnak.
Habár egykor a szegények tartósították így a tenger gyümölcseit, manapság sok helyen luxus különlegességként árulják – ára akár a szarvasgombáét is elérheti.
A ribollita egy toszkánai fogás, amely szintén a szegényebbek egyik gyakori választásaként kezdte pályafutását az olasz gasztronómiában. Lényegében egy olyan zöldséglevesről van szó, amelyet hús helyett kenyérrel tesznek sűrűbbé, ami mindig is olcsóbb megoldásnak számított, főleg a parasztok számára.
A ribollitának ősszel van a szezonja, amikor a frissen szüretelt zöldségek egy rendkívül színes és izgalmas ízvilágot kölcsönöznek a fogásnak, annak ellenére, hogy nincs benne hús. Ha valami, akkor a ribollita a friss temények felhasználásának egyik legkiválóbb módja.
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt.
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!