Hazánk időjárása sajnos nem teszi lehetővé, hogy a téli évszak során is gondtalanul vitorlázhassunk a magyar vizeken. Ha télen, vagy bármikor máskor átmenetileg partra szeretnéd húzni a vitorlásodat, akkor észben kell tartanod néhány dolgot.
Általános tippek egy hajó téli (és nyári) felkészítéséhez
Vitorlák és más szövetek
Sok kikötőben például kötelező a besodorható orrvitorlákat eltávolítani a téli szezon előtt, hiszen egy erősebb széllökés bármikor szabadon eresztheti ezeket, ami óriási károkat okozhat.
Lényegében minden szövetből készült tárgyat (vitorlák, takarók stb.) ajánlott eltávolítani a hajóról. Télen csak összekoszolódnak és bepenészesedhetnek, míg nyáron az UV-sugárzás elgyengítheti az anyagokat, amitől később könnyebben tönkremehetnek.
Akkumulátorok
Az akkumulátorok havonta 2-3%-ot merülnek majd, ha nem foglalkoznak velük. Ha nem töltötted fel őket teljesen, mielőtt hosszabb időre a partra húztad, akkor ez jelentős problémákat okozhat majd az újraindításkor. Az akkumulátorok rendszeres feltöltése (még a szárazföldön is) segít elkerülni ezt, illetve megőrizni az egységek élettartamát is.
Ezt többféleképpen is megteheted úgy, hogy ne kelljen hazavinned magaddal az akkumulátorokat. Ha például van állandó áramellátású töltőállomás a kikötőben, akkor elég csak rákötnöd arra, és úgy hagyni a hajót.
Egy másik megoldás egy kisméretű napelemet beszerezni a hajóra. Ha a panel teljesítménye kevesebb, mint az akkumulátor kapacitásának 10%-a (mAh-ban), akkor elvileg folyamatosan csatlakoztatva hagyhatod a panelt a nélkül, hogy töltésszabályzót kellene használnod (persze jobb, ha ennek utánanézel, hiszen a különböző napelemekre és akkumulátorokra eltérő használati utasítások vonatkoznak).