A kínai nagy fal az építészet történelmének egyik leglenyűgözőbb remekműve. Évente turisták milliói látogatják meg a híres falat, ami több ezer kilométeren keresztül kígyózik végig Kína hegyes-völgyes tájain. Habár önmagában is igazán lenyűgöző, a következő érdekességeket olvasva még az eddiginél is nagyobb ámulattal tekintesz majd rá!
1.Izgalmas tény a kínai naagy falról
A közhiedelemmel ellentétben, a kínai nagy fal szabad szemmel nem látható az űrből (csupán némi rásegítéssel).
2. Izgalmas tény a kínai naagy falról
A Qin-dinasztia (i. e. 221 – i. e. 207) idején, a fal építésekor rizslisztet is felhasználtak a téglákat összekötő anyag kikeveréséhez.
3.Izgalmas tény a kínai naagy falról
A nagy fal azon szakaszait, amikre a legtöbben gondolnak, amikor az épületről van szó a Ming-dinasztia építette. Ez volt a fal utolsóként megépített része, és több magas őrtornyot is tartalmazott.
4.Izgalmas tény a kínai naagy falról
A kínai nagy falat már a világ leghosszabb temetőjeként is emlegették. Több mint egymillióan vesztették életüket a megépítése során, a régészek pedig valóban több, a fal alá temetett emberi maradványt is találtak.
5. Izgalmas tény a kínai naagy falról
Habár a nagy fal hivatalos hossza 8851,8 kilométer, teljes hosszát összesen 21 196 kilométerre becsülik – ez a hossz több ezer év munkájának eredménye. Csak viszonyítási alapként: a Föld egyenlítője 40 074 kilométer.
6. Izgalmas tény a kínai naagy falról
A nagy falat a természetes erózió fenyegeti. Észanyugati szakaszainak állapota aggasztó ütemben romlik, és a becslések szerint akár 20 éven belül teljesen el is tűnhetnek a természeti hatások és emberi beavatkozások miatt.
7. Izgalmas tény a kínai naagy falról
Évente több mint tíz millióan látogatják meg a kínai nagy falat. A legnépszerűbb szakasza a Badaling, amelyet már több mint 300 államfő és VIP látogatott már meg a világ összes sarkából. Értelemszerűen ez a leggyakrabban járt része is, amelyet helyreállítottak. Akik az „eredeti” falra kíváncsiak, azok más szakaszokat kell, hogy felkeressenek.
8. Izgalmas tény a kínai naagy falról
Az 1966-76-os kulturális forradalom során a fal számos tégláját eltávolították otthonok, farmok és víztározók építése céljából. Ez az időszak nagyban hozzájárult a fal állapotának romlásához.
9. Izgalmas tény a kínai naagy falról
A fal bizonyos szakaszai olyan vastagak, hogy egy autóval is végig lehetne hajtani rajtuk.
10. Izgalmas tény a kínai naagy falról
A kínai nagy falat övező legendák közül a legismertebb „Men Jiangnu keserves sírása”. Men férje a fal építése közben halt meg. A nő sírása annyira keserves volt, hogy a fal egy része leomlott, Men pedig megtalálta alatta férje csontjait, és méltó temetéssel búcsúzhatott el tőle.