Elképesztő milyen átalakuláson ment végbe Budapest a XIX. század végére, hiszen a többi híres és legelegánsabb európai fővárosok közé tartoztunk Bécs és Párizs mellett. Emlékezzünk vissza milyen helyeken vásárolhattunk a város legelitebb helyein!
Budapest a luxus századforduló idején
A bérházak aljában még sorra álltak az elegáns butikok, amelyeknek kirakatát csillogó szemekkel néztük, hiszen egymást érték a különlegesnek számító és luxus termékek, majd idővel az első üzletházak is megjelentek Budapesten, de természetesen először ott is csak az elit tudott vásárolni. Sok épület még ma is áll, bár már nem minden a régi pompáját mutatja és látszik, hogy már szebb napokat is megélt, de jó rájuk így visszaemlékezni!
Nézzük milyen luxus helyeken vásárolhatott a városi elit a századforduló idején!
1. Haris Bazár
A leggazdagabb budapesti görög kereskedőcsaládok közül kiemelkedett a Haris család, akik a városban is az egyik legvagyonosabb családnak számítottak. A város egyik köztere, a Haris köz is őrzi nevüket, és az egyik épületen elhelyezett tábla emlékeztet arra, hogy itt állt egykor a híres Haris Bazár. 2010-ben még a család egyik késői leszármazottja is itt élt.
#https://www.instagram.com/p/CFH0h6uMv5O/?img_index=1#
A bazárt eredetileg 1877-ben építette Haris Gergely, és ez az épület volt Feszty Adolf építész első munkája is. A vasvázas tetőszerkezetű épület üvegezett átjárójával, mozaikpadlójával, szobraival és szökőkútjával valóságos luxusfellegvárrá avanzsált. A dizájnja egyesítette a keleti bazárok eleganciáját és hangulatát.
#https://www.instagram.com/p/CwvD6MJo4wG/?img_index=1#
1908-ban a Váczi utca, a Korona-herczeg utca, a Párisi utca és a Kígyó utca által határolt belvárosi terület közepén magasodott a Haris-bazár. Jelenleg, Budapest V. kerületében, a Petőfi Sándor utca és a Váci utca kereszteződésénél található Haris köz nevű terület emlékeztet a bazárra.
Fotó: Fortepan_Budapest Főváros Levéltára_Klösz György
1910-ben, valószínűleg azért, mert a bazár tulajdonviszonyai az öröklések során szétszórtak, ezt a stílusos épületet lebontották, és két jóval magasabb házat emeltek a helyén. Érdekesség, hogy az ezek között kialakított utca egészen az 1950-es államosításig magán kézben, a Haris család tulajdonában maradt, akik gondoskodtak az átjáróról is. Napjainkban a területet Haris köznek nevezzük.
Kattints a következő oldalra, ha kíváncsi vagy milyen nagy luxus üzletházak voltak még jellemzőek az 1900-as évekre!
Forrás: Fotók: Fortepan Főkép: Fortepan_Bauer Sándor - Párisi udvar