A Nyírség hangulatát sok minden képes előidézni – lehet szó akár ételhez, akár italhoz köthető gasztronómiai élményről. Mostani cikkemben pillantsatok bele Ti is, miket köthetünk ehhez a térséghez! Cikkünk végén. amennyiben szeretnénk az itt népszerű ételeket is elkészíthetjük otthonunkban – receptjeinket is olvashatjátok.
Tudtad, hogy ott a töltött káposztát paradicsomosan csinálják? És hallottál már a nyögvenyelőről, vagy a mákos tengeriről? Esetleg kóstoltad is már őket? Ugyanis ezek a Nyírségben található ételek egy-egy megnevezései – amellett, hogy ott a tócsni sem tócsni, hanem lapcsánka. A finom ételek mellett ugyanakkor italélményben sem családhatnak az ide látogatók, ugyanis Magyarország 8 eredetvédett pálinkája közül három ehhez a térséghez kötött. Ezekből egy-egy kortyot elfogyasztva, már közelebb kerülhetünk a Nyírség nyújtotta életérzéshez.
A terület érdekessége az is, hogy egyik magyar írónk, Krúdy Gyula Nyíregyháza városában született, és bár ifjúkorától kezdve sok helyen megfordult, élete nem köthető szorosabban a városhoz, kiváló érzékekkel írt az ott található ételekről, italokról – egyszóval a gasztronómiáról. Nézzük meg közelebbről ezeket a finom ételeket, italokat!
Hazánkban a legváltozatosabb területeken terjedt el, de mindenféle szempontból nagy hagyománya van a gyümölcstermesztésnek – ebből rengeteg dolgot képesek az éppen adott környéken élők előállítani: lekvárokat, aszalványokat, valamint pálinkat.
A szatmári szilvapálinka
A szatmári szilvapálinka készítése évszázados múltra vezethető vissza – már akkoriban is gyakran használták vendégköszöntőnek. A Tisza és Szamos öntéstalajában tenyésző kékszilvafajta, a kierjedt gyümölcscefre hagyományosan réz üstön történő lepárlása együttesen adja annak utánozhatatlan ízvilágát. A kizárólag csak szilva felhasználásával történő pálinka egyébként tükrösen tiszta, érleléstől halványsárgás színvilágú, kellemes, harmonikus gyümölcsízű.
A másik két eredetvédett pálinka a szabolcsi almapálinka, illetve az újfehértói meggypálinka. Mindkettő tükör tiszta, odafigyeléssel való elkészítése végett kellem gyümölcs ízű. Utóbbinak érdekessége, hogy a meggy, amiből készül maga a pálinka, már a 17. század elején vadon termett a térségben.
Amennyiben érdekel cikkünk folytatása, valamint recepteink, lapozz!