Már több, mint egy év eltelt azóta, hogy a WHO világjárványnak nyilvánította a Covid-19 tombolását. Azóta a hétköznapok részévé váltak az olyan kifejezések, mint a közösségi távolságtartás, a lezárások, és a maszkviselés. Mi több, nem csak maga a betegség fenyeget, hanem a bezártság, szeretteik távolsága és a bizonytalan jövő is súlyos lelki sokként éri az embereket. Habár az oltásoknak köszönhetően már ébredezik a remény, hogy hamarosan maguk mögött tudhatjuk a koronavírus járvány nehezét, sokak szerint még lényegesen több időre lesz szükség ahhoz, hogy a dolgok visszatérjenek a megszokott kerékvágásba. Kétségtelen, hogy a Covid-19 hatásait még nagyon sokáig érezni fogjuk.
„A normalitás, nagyon gyakorlati értelemben, valószínűleg nagyon másképp néz majd ki, részben azért, mert úgy tűnik, hogy a koronavírus egy meglehetősen őshonos, maradandó betegség lesz, több formájában is, ahogy mutálódik” mondta Thomas Homer-Dixon, a Royal Roads Egyetem Cascade Institute-jának elnőke. Ez az intézmény egy kutatóközpontként működik, amely a világ környezeti, gazdasági, politikai, technológiai és egészségügyi válságainak összefüggéseit vizsgálja.
Homer-Dixon szerint bolygónk gazdasági, ökológiai és közösségi rendszerei mára oly mértékben összefonódtak, hogy a jövőben több járványra, és hasonló olyan eseményre számíthatunk, amely komoly hatással lehetnek ezekre a rendszerekre.
Hogy hogyan néz majd ki az „abnormális”, az attól függ majd, hogy mennyire bizonyulnak hatásosnak az oltóanyagok a Covid variánsai ellen, amelyek akár hosszan tartóvá, krónikusokká is válhatnak. Amennyiben az oltóanyagok nem elég hatásosak az új variánsokkal szemben, komoly változásokra számíthatunk világszerte.
„Mindez érdekes problémákat vet fel, például hogy hogyan alkalmazkodnak majd a gazdaságaink” mondta Homer-Dixon, és hozzátette, hogy minden olyan gazdasági tevékenységnek alkalmazkodnia kell majd a vírushoz és annak variánsaihoz, amelyeket közösségben kell végezni.