Bachtól Bachig a MÜPA-ban

Kósa Krisztina

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

“Ha a latin ábécében elfoglalt helyük szerint adjuk össze a Bach név betűinek sorszámait, tizennégyet kapunk - éppen ennyi tétel szólal meg ebben a sokszínű műsorban, amely izgalmas keresztmetszetet nyújt a barokk zeneszerző grandiózus életművéből.”

A fenti sorokat a Művészetek Palotájának oldalán olvashatjuk, mellyel megpróbálták bemutatni, mi is várható abban az egyórás előadásban, mely 2016. május 22-én kerül terítékre a fővárosi intézményben. 

Johann Sebastian Bachot mindenki ismeri, senkinek sem kell bemutatni. Az 1685. március 21-én született barokk zeneszerző, orgonista, hegedűművész, a zeneművészet kiemelkedő egyénisége volt. Élete megeletősen hányattatottan indult, hiszen kicsi korában elveszítette édesanyját, majd nem sokkal ezután édesapját is. 

Ő volt a 17. század elejéig visszavezethető Bach-dinasztia legkiemelkedőbb alakja. Szülővárosában tanult meg zenélni. Kezdetben édesapjától tanut, majd miután árvaságra jutottak testvéreivel, bátyjától, Johann Christophtól vett leckéket. 

Iskolai és templomi tevékenységei mellett nagyon sokat komponált. Rohamosan gyengülő látása miatt halála előtt szemműtétet hajtottak végre rajta, mely nem a kívánt eredménnyel zárult, így sajnálatos módon elveszítette látását. 

A MÜPA most egy olyan előadással örvendezteti meg a komolyzene kedvelőit, melynek résztvevői magyar művészek (Elekes Zsuzsa, Pétery Dóra), és tőlük hallhatjuk viszont mindazt a csodát, melyet anno Bach megalkotott. Mivel a program egy órás, utána még bőven jut idők szétnézni a Művészetek Palotájában, mely megannyi érdekességet rejt magában.

Gondoljunk csak az impozáns épületre, melyben már a séta is felér egy kirándulással, vagy ha kicsit bátrabbak vagyunk, kipróbálhatjuk az egyik legkedveltebb helyet itt, a Bohém Éttermet, melyet ide kattintva érhetünk el. 

Lapozz a program további tudnivalóiért!

 

Johann Sebastian Bach hatása a zenekultúrára szinte felmérhetetlen, ugyanis művei mély, intellektuális tartalmuk és tanító jellegük miatt zeneszerzők generációira hatottak pozitívan és inspirálóan. Munkásságát többnyire a vallásos kompozíciók alkották, melyek alapja a protestáns korál volt. Művészete a barokk kor zenei törekvéseinek óriási méretű összefoglalása.

Jelen esetben a délutáni program a következő műveket tartalmazza majd:

 

- J. S. Bach: G-dúr fantázia (Pièce d'orgue), BWV 572 (Très vitement - Gravement - Lentement)

- J. S. Bach: Dies sind die heil'gen zehn Gebot, BWV 678

- J. S. Bach: Passacaglia, BWV 582

- J. S. Bach: Komm, Gott, Schöpfer, heiliger Geist, BWV 667

- J. S. Bach: d-moll concerto Vivaldi nyomán, BWV 596 (Bevezetés - Fúga - Largo - Finálé)

- J. S. Bach: Wenn wir in höchsten Nöten sein, BWV 668a

- J. S. Bach: e-moll prelúdium és fúga, BWV 548

- J. S. Bach: Tükörfúga (Fuga a 2 Clav.) A fúga művészetéből, BWV 1080


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Cirkálás

A cirkálás, vagy más néven kreuzolás a szél ellen történő vitorlázás, cikk-cakk vonalban.

Párna

Párna

Kerékpártúra a Balatonon, Alsóörsi indulással

Ha gyakorlott kerékpárosok vagyunk, vagy akár több hetet is lent tudunk tölteni a Balatonnál,...

Vízből mentés

Vízből mentés: (=Man Over Bord) a hajóból kiesett személyért ill. tárgyért való gyors...

Látnivalók a Városligetben

A Városliget az egyik legkedveltebb helye azoknak, akik szeretnek egy kicsit kiszakadni a szürke...