Mennyibe kerül valójában a ruha, amit hordasz?

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Kidől a szekrény annyi ruhád van, külön tavaszi, nyári, őszi, téli kollekció, külön kabát minden cipőhöz, többféle színkombináció, többféle stílus? Akad olyan is, amit csak azért vettél meg, mert elcsábított a kirakatban, vagy azért, mert éppen „fél áron” volt, esetleg mert láttad valakin az Instagramon, de igazából sosem vetted fel, mert nem is annyira a te stílusod, vagy nincs, és nem is lesz nagyon hozzá megfelelő alkalom? De elgondolkoztál már azon, hogy mindennek vajon milyen ára van?

Hatalmas ára van egy-egy új ruhának

Nemcsak te adsz ki csillagászati összegeket a legújabb kollekcióban megjelent daraokért, amik maximum pár hónapokig lesznek divatosak, hanem bizony hatalmas árat fizet ezért mindenki. A Fast fashion fogalom ismerős neked? Gyakorlatilag az összes nagyobb plázákban található ruha üzlet ebbe a kategóriába esik, persze vannak kivételek. A lényeg, hogy gyorsan cserélődik a kollekció, mindig az aktuális divat szerint, és neked mindig meg kell venned a legújabbat, persze csak ha szeretnéd tartani a lépést az Instagram önjelölt Influencereivel. A fast fashion üzlethálózatok jellemzője, hogy a kisszériás árukészlet gyorsan cserélődik, szezon közben is gyakran vannak leértékelések, hogy még gyorsabban pörögjön az áru, olcsó, de a minőség finoman szólva is megkérdőjelezhető. Mindeközben arra nem gondolunk, hogy hogy egyetlen sima fehér ing vásárlásával annyi kárt okozunk a környezetnek, mintha 60 kilométert autóznánk. 

Környezetszennyezés a ruhaiparban

Sokan nem tudják, de a ruhaipar az egyik legeslegszennyezőbb iparág a nagyvilágon, amit az alábbi számok is igazolnak: csak az Egyesült Királyságban percenként 2 tonna ruhát vásárolnak és ennek 40% át egyszer sem viselik!, pedig ennek a ruha mennyiségnek az előállításakor pedig közel 50 tonna szén-dioxid keletkezik, összehasonlításképpen, ha autóval közlekedünk 27 000 kilométer alatt termelődik ugyanez a mennyiség, és egyáltalán nem hibáztatunk érte, hogy el sem tudod képzelni mekkora távolság ez, mert mi sem, sok! Egyes becslések szerint, ha ez a trend így folytatódik akkor 2050-re a ruhaipar fog felelni a környezetszennyezés negyedéért, ami azt mutatja meg, hogy annak az ötödik fehér ingnek, vagy hatodik farmernek bizony nagy ára van! Apropó farmer, te tudtad, hogy egyetlen farmer elkészítéséhez minimum 10.000 liter víz szükséges, megjegyeznénk, hogy ezt a mennyiséget egy átlagos ember tíz év alatt issza meg. Példálóztunk a Királyságokkal, de hazánkban sem sokkal jobb ám a helyzet, a KSH adatai szerint 2013 óta egyre csak nő a magyarok igénye az olcsón elérhető, azonban kevésbé jó minőségű ruhák iránt, az elmúlt években több, mint 20 millió tonna textilhulladék keletkezett, melynek nagy része szintetikus, tehát nem lebomló anyag.
 

De miért ilyen szennyező a ruhaipar? Lapozz, és mutatjuk, hogy mi minden okozza ezt a nagy szennyezést, és azt is, hogy mi lenne a megoldás!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

árboc

A hajó fedélzetén, a hosszanti tengelyen helyezkedik el. Hosszú, általában fa vagy alumínium...

Catboat

            ...

Balatonfűzfő - Marina Fűzfő

A balatonfűzfői Marina Fűzfő közforgalmú, 206 cölöpös hajóhellyel rendelkezik, ebből 10...

Man Over Bord

Man Over Bord: Keresd a Vízből mentés szótárszónál.

Takarás

Egy hajó akkor van takarásban, ha egy másik hajó elfogja előle a szelet. Ez létrejöhet...