Így gyakorold a vitorlázást télen is- 4 tipp téli vitorlázáshoz

VN, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ahogy az ősz átadja a stafétát a télnek, a meleg színű tájakra pedig fehér takaró ereszkedik, a legtöbben néhány hónapra búcsút intenek a vitorlázás örömeinek. Mivel az idő egyszerűen túl hideg, és számos víztest szimplán befagy, a hajók is eltűnnek a tavak vizéről, amíg a tavasz újra be nem lengeti a rajtjelző zászlót. Szóval mit tehetnek ilyenkor a hajózás szerelmesei? Hogyan foglalkozhatnak a téli hónapok során is kedvenc időtöltésükkel úgy, hogy közben nem bontanak vitorlát? Az alábbiakban néhány hasznos tanácsot kínálunk a vitorlázás téli gyakorlásához! 

Gyakorold a csomókötést

Ha odakint túl hidegre fordul az idő, a négy fal között még ugyan úgy gyakorolhatod a csomókötés művészetét. Mindegy, hogy egy nappaliban vagy irodában vagy éppen – ha van kéznél egy kötéldarabod, akkor érdemes néha felfrissíteni tudásodat a leggyakoribb kötélkötési technikákból.

Az olyan alapvető csomók elsajátítása után, mint a bowline (bulin), a 8-as és az egyszerű kettős csomó, rátérhetsz az összetettebb technikákra is. Csak ne felejts el mással is foglalkozni, miközben belemerülsz a megannyi csomókötési technikába!

Nézz vitorlás videókat és filmeket

Dőlj hátra a kanapén és keress egy jó vitorlás filmet magadnak. Dokumentumfilmek közül a Deep Water (2006) külön említést igényel – ez az alkotás a világ első világkörüli verseny történetét meséli el. Szintén ajánlottak ebben a kategóriában a Maidentrip (2013) és a a Racing Around the World Alone (2010).

Az eldramatizált filmek listája hosszú, habár ezeket tényleg csak fikcióként szabad kezelni. A legtöbb az izgalom miatt főleg a balesetekre és katasztrófákra koncentrál, ezért talán nem a leginspirálóbb választások. Nyisd meg inkább a YouTube-ot és nézz meg néhány oktatóvideót!

Iratkozz be egy tanfolyamra

A szárazföldi szezon nagyszerű időszak az elméleti tudás felfrissítésére és kiegészítésére. Van valami, amiről tudod, hogy értened kéne hozzá, de mégsem vagy tisztában a dologgal? Tudod, hogy hogyan kell térképet olvasni és digitális segédeszközök nélkül navigálni a nyílt vízen?

Ez a tudás egyrészt szó szerint életmentő lehet, másrészt izgalmasabbá teheted vele vitorlás útjaidat, ha úgy döntesz, egy ideig mellőznéd a modern technológia segítségét (persze mindig legyenek kéznél a korszerű eszközök is). Plusz, sosem tudhatod, hogy mikor adják fel az akkumulátorok a fedélzeten!

Ülj össze rendszeres megbeszélésekre csapatoddal

Ha nem csak részt venni szeretnél a versenyeken, hanem nyerni is, akkor egy jól összeszokott, olajozottan működő csapatra lesz szükséged. Ha azonban csapatodat még csak most tervezed összerakni, akkor óriási előnyt jelent majd, ha már télen belevágsz ebbe a feladatba.

Gyakran több versenyre van szükség, hogy kitapasztald, jól működik-e együtt a csapat, vagy sem, már ha egyáltalán lesz időd elég embert találni ehhez tavasszal. Előzd meg ezeket a problémákat, és állítsd össze csapatodat télen. Tartsatok továbbá havonta legalább egyszer taktikai megbeszéléseket, ahol megismerhetitek egymást, és kidolgozhattok egy olyan rendszert, amit tavasszal már bátran kipróbálhattok a gyakorlatban is!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Marás

A Balaton déli partján, a víz alatt húzódó keskeny, sekély zóna, amit úgynevezett...

Húsvéti nyúl

A Húsvéti nyúl A húsvéti nyúl, vagy húsvéti nyuszi, nyuszi a húsvét ünnephez...

Bumvilla

Bumvilla – a bum alátámasztására szolgáló összecsukható favilla

Business formal

Manapság egyre több helyen találkozhatunk a dress code fogalmával, bár tény, hogy ezzel...

Balatonfüred - Hajógyári Kikötő

A Balatonfüredi Hajógyári kikötő leírása: A Balaton keleti medencéjének északi...