Érdekességek a gasztronómia világából - a világ első pizzériája 1830-ban nyitott és még ma is működik
Diétás üdítő
A legelső diétás szénsavas üdítő 1952-ben jelent meg, és No-Cal Soda-Pop-nak hívták. Hyman Kirsch és fia Morris, mindketten Brooklynban élő, orosz emigránsok, üdítőket kezdtek árulni 1904-ben. Találmányukkal a kórházi betegek diabetikus igényeinek akartak megfelelni - Nyman és Morris fejlesztette ki az első szénsavas, cukormentes és nulla kalóriás üdítőt, amit No-Cal-nak neveztek, amely speciális ízesítésének, a csokoládénak és fekete cseresznyének köszönhette népszerűségét.
Kóla vagy sem?
A neve ellenére, a kóla első számú összetevője a cukor, a citromolaj (narancsból, lime-ból, vagy citromhéjból), a tamarin, a fahéj, a vanília és a savas ízfokozó. A kóla italok gyártói még természetesen hozzáteszik a saját további ízesítőiket is, hogy egyedivé tegyék terméküket. A lehetséges ízesítők száma végtelen, de az alap kóla ízfokozókhoz tartozik például a vanília és a fahéj. A savasságot gyakran a foszforsav adja, néha pedig egy kis citromsav, vagy más étkezési sav.
Fine dining – az meg micsoda?
A fine dining tulajdonképpen nem más, mint az étkezés művészete. Az ételfogyasztás itt nem a mennyiségről szól. A fókuszban az ízek összhanja, s a kulináris élvezet áll. Fine dining étkezéskor egy 7-8 fogásből álló menüsort, s az ehhez paszsoló borsort fogyaszthatjuk el, s a vacsora végén mégsem érezzük majd úgy, hogy mozdulni sem bírunk. A fine dining nem csak az ízlelőbimbókat, hanem szemünket is gyönyörködteti, hiszen az ilyen ételek felszolgálásakor valódi műremeket kapunk a tányérunkra. Ha Te is kipróbálnád az étkezés eme csodás és egyre divatosabb formáját, látogass el a Salon Étterembe, s tapasztald meg Te is a fenséges íz harmóniát!
A világ első „talponálló” pizzériája
Az 1783-ban megalapított Antica Pizzeria, amely kezdetben a házalók törzshelye volt, a Via Port’Alba 18. szám alatt, 1830-ban nyitotta meg kapuit, és lett a világ első pizzériája, ahol elvitelre készítették a finomságokat. A legtöbb törzsvendég művész vagy tanuló volt, akiknek nem volt sok pénzük, eredetileg éppen ezért a pizzák igen egyszerűek voltak, olyan feltétekkel, mint a fokhagyma, és az olivaolaj. Az elvitelre dolgozó pizzéria az utcai pizzaárusokat helyettesítette, akik fakemencéjükben sütötték és az utcán árulták pizzát, amelyet a fejük tetején egyensúlyozva árultak bádogtálcákon. Egy egyedi fizetési mód is ekkor került bevezetésre, a pizza a otto, vagyis 8 nappal a fogyasztást követően is fizethetett a vendég. A pizzéria ma is működik.
Ízetlen vagy sem?
Nyelvünk egy izom, amely mirigyekből, érzékelő sejtekből és zsírszövetből áll, és az étel nyállal történő keverését teszi lehetővé. Nem érezni az étel ízét egészen addig, amíg az nyállal nem keveredik. Például, ha sót teszünk a száraz nyelvre, az ízlelőbimbók nem tudják felismerni az ízét. Amint azonban nyállal keveredik, és a só megolvad, az ízérzet bekövetkezik. Szaglásunk nélkül azonban, még a nyál sem segítene – a szagok befolyásolják leginkább azt, ahogyan az ételek ízét érzékeljük.
Méz
A méz nem romlandó. Ez az egyetlen olyan élelmiszerünk, amely mondhatni korlátlan ideig eláll. T.M. Davies archeológus felfedezett egy 3300 éves mézcsuprot egy egyiptomi sírban. Legnagyobb csodálatára a méz kitűnő minőségben maradt meg. Több évszázadon keresztül a méz volt az elsődleges édesítő az egész világon. Az egyiptomi sírok rajzai már Krisztus előtt a 3. században mézgyűjtő munkásokat ábrázolnak. A kínai kéziratokon talált versek és énekek is már a méz és számos felhasználási lehetőségének dicséretét zengik. A méz minden kultúra konyhájában mindmáig megőrizte kiemelt szerepét.