A biztonságos vitorlázás mindig elsődleges szempont kell legyen, valahányszor kihajózol egy marinából. Azonban a jelenlegi helyzet miatt sokakban felvetődhet a kérdés, hogy a vitorlázás vajon mennyire számít biztonságos távolságtartási módszernek a koronavírus járvány idejében.
Biztonságos megoldás a vitorlázás a közösségi távolságtartásra?
Röviden: igen. Azonban a vitorlázás és az egyéb jellegű hajókázás csak akkor lehet biztonságos módja a távolságtartásnak, ha betartasz néhány ésszerű szabályt: Mutatjuk is ezeket a szabályokat, amiket betartva a koronavírus járványban is biztonságosan lehet vitorlázni.
Biztonsági szabályok a vitorlázáshoz a koronavírus járvány idején
• Kizárólag csak azokkal szállj egy hajóra, akikkel egy háztartásban is élsz. Ahogyan otthonodban sem jó ötlet vendégeket fogadni most, úgy a hajón is csak úgy biztosíthatod saját magad és családod biztonságát és egészségét, ha csak ti tartózkodtok a fedélzeten.
• Ne közelíts meg más hajókat sem a vízen, sem a partokon, hiszen ezekkel azt kockáztatod, hogy túl közel kerülsz majd más emberekhez.
• A biztonságos távolságtartásra már a kikötőben is figyelj oda, miközben felszerelkezel az útra, feltankolod a hajót, és így tovább.
• Fontos továbbá, hogy valahányszor hozzáérsz valamihez, amit más is megfoghatott (például egy kapukilincs a kikötőben), az után alaposan moss kezet, vagy, ha erre nincs lehetőség, akkor használj jó minőségű kézfertőtlenítőt.
Előzetes óvintézkedések a koronavírus miatt
Érdemes előre összecsomagolni az útravaló készleteket, hogy a kikötőbe vezető úton ne kelljen külön ezért bemenned az üzletekbe.
Ha nem vitorláztál, mióta kitört a koronavírus, akkor meglehet, hogy nem vagy tisztában kikötőd és a helyi hajózási hatóságok új, átmeneti szabályaival. Ezeknek mindenképpen nézz utána előre, nehogy feleslegesen menj ki a kikötőbe, ami esetleg zárva tart a vészhelyzet miatt.
Továbbá járj utána, hogy dolgoznak az adott területen a hajómentők, és kaphatsz-e segítséget, ha valami problémába ütközöl vitorlázás közben (pl. ha a partra kell vontatni hajódat).
Tudnivalók a hajók fertőtlenítéséről a koronavírus alatt
Mint ahogyan minden szilárd felületen, úgy átmenetileg a hajókon is sok helyen megmaradhat a koronavírus. Ha betartod a fent felsorolt óvintézkedéseket, és családod egészségesen érkezik a hajóra, akkor ez nem kellene, hogy problémát jelentsen számodra.
Ha azonban extra óvatos szeretnél lenni, akkor érdemes lehet lefertőtlenítened hajódat.
Nézz utána, hogy milyen jóváhagyott szereket használhatsz az olyan felületek fertőtlenítésére, amik hajódon is megtalálhatók. Ügyelj arra is, hogy bizonyos vegyszerek (pl. savak, fehérítők) kárt tehetnek a hajó egyes felületein attól függően, hogy milyen anyagból készültek. A vinil például nagyon könnyedén elszíneződhet, különösen ha sokáig marad rajta egy-egy erősebb vegyszer.
Fontos tehát, hogy hajódat alaposan leöblítsd egy adag tiszta vízzel, hogy a vegyszerek maradéktalanul távozzanak róla.
Összegzés a koronavírus alati vitorlázáshoz
A vitorlázás szerelmeseként bizonyára te is alig várod, hogy lehetőséged adódjon kihajózni családoddal, vagy akár magadban, hogy újra megtapasztalhasd a hullámok nyugtató ringatását, és azt a csendet, amit csak egy hatalmas tó közepén ismerhet meg az ember.
Ha biztonságban el tudsz jutni kiszemelt tavadig, vagy tengerpartodig, akkor a vitorlázás a közösségi távolságtartás egyik legkellemesebb formája lehet. Ne felejtsd el tartani magad az ésszerű szabályokhoz, és előre megérdeklődni az adott terület hatóságaitól, hogy mit kell tudnod az új, átmeneti szabályokról!