Egy Michelin-csillagot megszerezni nem könnyű, de megtartani sem gyerekjáték. Az étterem még 2015-ben szerezte meg a sajátját, bár 2016-ban sikerült megőrizniük, egy évvel később elvesztítették azt.
Bár az étteremnek idén nem kellett búcsúznia az elismeréstől, nekünk magyaroknak búcsúznunk kell az egyik budapesti Michelin-csillagos éttermünktől.
Bezár a budapesti Michelin-csillagos étterem
Örökre búcsúznunk kell Magyarország egykori, Michelin-csillagos éttermétől, a Tantitól. A 2015-ben Michelin csillagot szerzett étterem Facebook oldalán jelentette be a hírt még pénteken, tegnap pedig utoljára nyitotta meg kapuit. Közel 5 évig szolgálták ki, a legnagyobb gasztronómiai elismeréshez méltóan vendégeiket.
2015-ben nyerték el a legrangosabb gasztronómiai elismerést
A budai étterem 2015-ben Pesti István séf vezetésével nyerte el a Michelin-csillagot, a séf azonban a nem sokkal a díj megszerzése után elhagyta a helyet. Később Heiszler Olivér vette át a helyét, és tartotta meg egy évvel később is az elismerést.
A következő évben, március 6-án a Michelin-kalauz megjelenésekor kiderült, hogy a Tantinak rövid népszerűsége útán búcsút kell mondania a csillagnak. Akkor azt még biztosan nem gondoltuk volna, hogy egy évvel később végleg be is zár a díjnyertes étterem. A Tanti Facebookon történő búcsúzásából az is kiderült, hogy a személyzet egy része a Klasszban folytatja pályafutását, nekik sok szerencsét kívánunk!
Hogyan érdemelheti ki egy étterem a Michelin-csillagot?
Korábban már írtunk egy cikket a Michelin-csillag megszerzéséről, amit itt olvashatsz: Így szerezhetnek Michelin-csillagot a vendéglátóhelyek. Alapvetően ahhoz, hogy egy étterem vagy szálloda elnyerje az elismerést, egy szimbólumrendszernek kell megfelelnie. Hotelek esetében ez nem csupán az árkategóriára, de a kényelemre is különösen összpontosít. Az éttermek 5 különböző szempont alapján kerülnek értékelésre: az ételek minősége; a sütés, főzés, valamint az ízesítés minősége; a konyha stílusa; az ár-érték arány; végül pedig a látogatások gyakorisága.