Ha lemegyünk a Balatonra szinte természetesnek tekintjük a megannyi kikötőben sorakozó vitorláshajó látványát, sőt hozzájárul a balatoni látképhez a távolban feltűnő fehér vitorla. Minden évben izgatottan várjuk a Kékszalagot, keressük a legjobb helyeket, ahonnan nyomon lehet követni a hajók hadát, és egy kis szerencsével jó magunk is átéltük már a Balatonon való vitorlázás önfeledt élményét. De vajon hogyan, és mikor alakult ki ez a pezsgő vitorlás élet a Balatonnál? Mutatjuk a balatoni vitorlázás történetének legmeghatározóbb eseményeit!
Az első vitorlások
Kezdjük ott a történetünket, hogy a világ első dokumentált vitorlásversenyt 1661 szeptemberében rendezték, na persze nem a Balatonon, de összehasonlításképpen ez egy remek dátum. Ekkor II. Károly angol király versenyre hívta ki a yorki herceget, a Temzén Greenwich és Gravesend közötti 23 mérföldes szakaszára, ezt az összecsapást egyébként az angol király nyerte. Azonban népszerű sporttá csak a 19. századvégén vált a vitorlázás. A gőzhajók megjelenésével az addigi árú- és utasszállító nagy vitorlások eltűntek a tengerekről és a kisebb vitorlásokat hobbi és sport célokra kezdték használni a tengerpartokon és a tavakon. Ez pedig új lendületet adott a vitorlás sportnak, olyannyira, hogy 1907-ben megalakult a Nemzetközi Vitorlás Szövetség, és az Olimpiai Játékokon is elkezdtek feltűnni a kisebb vitorláshajók ez idő tájt. De mi a helyzet a hazai vizekkel?
Vitorlázás kezdete Magyarországon
A vitorlázás hazánkban azokban az időkben kezdődött, amikor még volt igazi tengerpartunk is. Az Osztrák–Magyar Monarchia idején az Adrián több hajóépítő cég és vitorlázó egyesület is működött. Battyhány Ödön volt az akkori kor legeredményesebb magyar vitorlázója, aki olyan rangos eredményeket szerzett, mint a két első hely a Temze-torkolat előtti versenyeken, vagy a Csatorna-verseny megnyerése, sőt még az angol királynő három díjából is sikerült kettőt elnyernie 1870-ben. Tehetségét elismerve, és teljesítmények díjazásaképpen Royal Albert Yacht Club kapitányának választották, ami elég nagy elismerésnek számított akkoriban. De mi a helyzet a Balatonnal, tényleg egy bulvárhír hatására kezdődött meg ott a vitorlásélet? Lapozz, és eláruljuk a választ!
Lapozz egyet, ha kiváncsi vagy, hogy milyen bulvárhír hatására kezdtek el vitorlázni a magyar tengeren!
Forrás: Fotó Fortepan- Adományozó: Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / BAHART Archívum