10 hasznos tipp étterem-tulajdonosoknak

VN

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Manapság meglepően sokan döntenek úgy, hogy némi tőke birtokában az étteremnyitás a legjobb befektetés. Tény, hogy a vendéglátás egy izgalmas és jövedelmező szektor, azonban sokan minden tapasztalat nélkül próbálják étterem-tulajdonosokként megállni a helyüket. Azonban éppen, ahogy bármilyen más feladatot, egy étterem vezetését is csak kellő tudás birtokában lehet megfelelően elvégezni. Elvégre nem állnál be építészmérnöknek vagy pénzügyi szaktanácsadónak sem zéró tapasztalattal, nem igaz? Ha tényleg úgy érzed, hogy készen állsz az étterem-tulajdonosok kihívásokkal teli karrierjére, akkor a következő tíz tipp neked szól!

1. Amit az étterem helyéről tudni érdemes

Mindenhol azt olvashatod, hogy mennyire fontos is egy kiváló helyet találni éttermed számára. Nem kétséges, hogy valóban a fontosabb szempontok közé tartozik, azonban ha van egy nagyszerű éttermi koncepciód, jó a kiszolgálás és persze mennyei fogásokat kínálsz, ezek lesznek azok a dolgok, amik meggyőzik az embereket arról, hogy ellátogassanak hozzád. Keres inkább egy olyan helyet, amihez olcsón hozzájuthatsz, normális környéken van és némi parkolási lehetőséget is kínál.

2. Mi a helyzet a menüvel?

Állíts össze egy olyan menüt, amit szívesen készítesz el. Idővel talán akkor is kínálnod kell ezeket a fogásokat, ha eredetileg nem ez volt a terved. E mellett ügyelj rá, hogy menüd alkalmazkodjon az aktuális éttermi trendekhez, és kellő tapasztalat nélkül ne próbálj meg túl őrületes, egyedi ötleteket bevetni, különben hamar a csőd szélén találhatod magad.

3. Készülj fel rá, hogy nehéz lesz támogatást találni

A kőkemény, hideg igazság az, hogy a kockázati tőkealapokra ritkán számíthatnak az olyan friss vállalkozók, akik nem tudnak valami igazán korszakalkotót letenni az asztalra (pláne ha semmilyen vendéglátói tapasztalattal nem rendelkeznek). A befektetők ritkán vállalják a kockázatot, ha egy ismeretlen, ködös koncepcióról van szó. Készülj fel tehát rá, hogy ismerőseid, családtagjaid segítségére is szükséged lesz, ha nem vagy képes a kezdőtőkét önerőből biztosítani, ugyanis őket sokkal egyszerűbb lesz meggyőznöd elképzelésed stabilitásáról.

4. Legyen egy jó koncepciód

Elő kell állnod éttermed témájával, mielőtt egyáltalán előállhatnál egy konkrét tervvel, hiszen egy menüre és egy szlogenre nem igazán várhatod, hogy bárki támogatást biztosítson. Étteremből több tucat van egy városban, ezért nem elég csak jelen lenni – egy egyedi élményt kell kínálnod vendégeidnek, hogy téged válasszanak az alternatívák helyett. Ennek fontos része az a környezet, hangulat, amellyel éttermed a vendégeket várja. Tedd különlegessé a nálad eltöltött időket számukra. Teremts valami olyat, ami még nincs a környéken. Ez lehet egy egyedi szolgáltatás, egy egzotikus konyha, stb. A kulcsszó: egyedi!

5. Szerezz legalább egy kevés alaptudást

Mint fentebb említettük, lehetetlen mindenféle tudás és tapasztalat nélkül fejest ugrani az éttermi bizniszbe, és azt várni, hogy csak úgy hullámozzanak be a sikerek az ajtón. Ehhez belülről kell alaposan megismerkedned egy étterem működésével. Ha korábban dolgoztál már bármilyen pozícióban ilyen jellegű étkezdében, akkor legalább ennyi előnyöd van, de ha nem, akkor szánj rá jó néhány hónapot életedből, hogy tudd, egyáltalán mi folyik a színfalak mögött.

6. Ismerkedj meg az éttermi felszereléssel

Nézz el a legközelebbi nagykereskedésbe, ahol éttermi kellékeket és felszereléseket árulnak és nézz körül, hogy képben légy az árakat illetően. Jegyezd fel a sütők, a hűtők, a különböző serpenyők, stb. árát, amikre szükséged lehet. Ne feledkezz meg a székekről, asztalokról és egyéb, konyhán kívüli szükségletekről sem!

7. Beszélgess étterem-tulajdonosokkal

Próbálj minél több helyi étterem-tulajdonossal beszélni, akiktől hasznos tanácsokat gyűjthetsz be. Hacsak nem tartod őket közvetlen jövendőbeli versenytársaknak, azt is elárulhatod nekik, hogy te magad is szeretnél éttermet nyitni – ki tudja, hogy milyen hosszútávú partnerkapcsolatok alakulhatnak ki köztetek. Ha más nem, talán megtudhatod egy-két beszállító nevét, akikkel később szintén felveheted a kapcsolatot.

8. Fontold meg egy étteremlánc felvásárlását

Ha nincs elég tapasztalatod, hogy felépíts egy saját éttermi franchise-ot, akkor egy másik opció megvásárolni egyet, ami már jó ideje jövedelmezően működik. Ezek azért biztonságosabb befektetések, mert tudod, hogy jelen helyzetben stabilan termelik a bevételt, és minden rendszer olajozottan működik bennük. Ezzel a húzással gyakran rengeteg partnert is automatikusan szerzel magad mellé, akik további útmutatással látnak majd el, míg bele nem rázódsz a dolgokba.

9. Vigyázz a tanácsadókkal

Éttermednek stabil egy marketingstratégiára is szüksége lesz, de légy nagyon óvatos a marketing-tanácsadókkal és ügynökségekkel. Rengeteg önjelölt marketing „guru” szedi áldozatait manapság, aki a csillagokat is leígéri az égből, aztán néhány hónapnyi eredménytelen munka alatt egy nagy rakat pénz húz le a gyanútlan ügyfelektől. Ha segítségre van szükséged éttermed marketingjében (ami teljesen érthető), akkor fontos, hogy egy elismert, hiteles és gazdag tapasztalattal rendelkező ügynökséget válassz erre a feladatra, őket bátran tudom ajánlani: étterem marketing tanácsadás, hiszen rengeteg tapasztalatuk van ezen a szakterületen!

10. Tanuld meg élvezni a kemény munkát

Már az elején légy tisztában vele, hogy éttermet vezetni nem éppen hétvégi kikapcsolódás. Miután sikerül beindítanod létesítményedet, több tucat alkalmazott munkájáért felelsz majd, mindenre neked kell rábólintanod, minden felelősség a te vállaidat terheli és jó ideig megszűnik a hétvégék koncepciója is (akár nyitva tartasz ezeken a napokon, akár nem). Jó, ha arra is felkészíted magadat, hogy az első hónapokban veszteséges működéssel kell majd számolnod, és hogy időre lesz szükséged, mire beindul az üzlet, és elkezdhetsz profitot termelni!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Különleges vacsorahelyszín Budapest

Különleges vacsorahelyszínt keres Budapesten? A Salon Étterem a legjobb választás! Minőségi...

Csónak

A csónak olyan vízijármű, melynek hossza a 7 métert és vízkiszorítása a három tonnát,...

Sekli

Saválló fémből készült csavaros alkatrész, mellyel mozgó, különálló...

Spartacus Vitorlás Egylet

Spartacus Vitorlás Egylet   Spartacus VE története A Spartacus Vitorlás...

Fövenyes Hajóállomás BH ZRt.

A Balaton nyugati medencéjének északi partján található a Balatoni Hajózási Zrt....