A világ legbizarrabb, legfurcsább ételeit mutatjuk be nektek, amiket megehetsz. Egy-két kép eléggé gyomorforgató lehet, az ételek viszont tradicionálisak, sokunk ugyanakkor tágra nyílt szemekkel nézheti a fotókat. Pár ételt nem igazán értek, hogy lehet megenni. Te melyiket kóstolnád?
Van az ételek között nagyon furcsák, gusztustalanok, pár képnél az volt a kérdésem, hogy ezt hogy lehet megenni? Én biztos vagyok benne, hogy nem tudnám lenyomni a torkomon, de az ételek többsége saját hazájában elfogadottnak, sőt nemzeti kincsnek számít.
A száznapos tojás vagy ezeréves/ezredéves/százéves/kínai/fermentált tojás kínai ételkülönlegesség. Alapanyagul nyers kacsatojás vagy ritkábban tyúktojás (esetleg fürjtojás) szolgál, ezt három hónapra egy faszénből, oltott mészből, sóból és vízből álló keverékbe helyezik. Idővel a tojásfehérje zselatinszerű, borostyánszínű masszává alakul át, a tojássárgája pedig túrószerű, krémes konzisztenciát vesz fel és bezöldül. Vannak más konzerválási módszerek is, a felhasznált konzerváló keverék összetevői többé-kevésbé eltérőek lehetnek. Egy a kínai konyhában kedvelt másik keverék hamuból, sóból, citrom(lé)ből és teából áll.
A száznapos tojás hónapokig eltartható (hasonlóan a régen pincében, oltottmészben tárolt görögdinnyéhez). Kínában alapvetően két fajta bőrtojást különböztetnek meg; a félkemény tojássárgájút, amelynek kellemes, könnyű aromája van, utóíz nélkül, illetve a kemény tojássárgájút, amelynek elég csípős, kicsit sós íze van, sokáig megmaradó utóízzel. A kínai konyhában előétel, szójaszósszal ill. ecettel és gyömbérrel kínálják.
Balut, vagyis kifejlett kacsaembrió megfőzve, amit Délkelet-Ázsiában fogyasztanak gyakran. A Fülöp-szigeteken és Vietnamban rendszerint reggelire eszik a kacsaembriót. A tojást amiben szegényke fejlődik egyszerűen csak megfőzik, és már eheti is, akinek bírja a gyomra. Csak le kell bontani a tojáshéjat, és visszanéz két kis lábacska, rosszabb esetben két kis szemecske a fogyasztóra.
Talán az egyik legkülönösebb és egyben visszataszítóbb sajt a Cazu Marzu, amely Szardínia szigetén készül, Olaszországban. Ez a „rohadt” sajt juhtejből készül és lárvák közreműködésével lesz igazán ízletes gasztro-különlegesség. A sajtlégy lárvái krémessé és lággyá teszik a sajtot oly módon, hogy megemésztik a juhtejben lévő tejsavat, a sajt pedig maga a lárvák végterméke. A helyiek nemcsak a sajtot, hanem a lárvákat is megeszik, a kevésbé bátor vállalkozók azonban csak a sajtot fogyasztják el. A finomság körülbelül egy hónapig érlelődik, és a lárvák, ha megzavarják őket nagyon messzire, akár 15 cm-re is képesek kiugrani. Ma már nagyon kevés helyen találkozhatunk Cazu Marzuval, de néhány helyen Szardínia szigetén még rábukkanhatunk.
Kiviak, egy tradicionális grönlandi étel, amit a helyiek különleges alkalmakkor (esküvőkön, születésnapokon) szolgálnak fel. Fókabőrbe tesznek néha akár több száz alkát (a sirályhoz hasonló tengeri madarat) egészben tollastól, és 3 hónapra a földbe ássák egy kővel a tetején. Mikor a madarak erjedni kezdenek kiássák és megnyúzzák. Ezután a madárhúst különféle módon tálalják.
Képzelj el egy édes kis pókot, amint a kifolyócsövön mászik felfelé… ha arachnophobiában szenvedsz, nagy valószínűséggel nem érzel majd ellenállhatatlan vágyat, hogy megízleld ezeket a nyolclábú szörnyetegeket. Nem kistermetű házi pókokról van szó, hanem hatalmas tarantulákról, melyeket a kambodzsai Skuon város utcáin szerezhetünk be. Egészben sütik meg őket – a lábaikat, méregfogaikat is beleértve.
Először a Vörös Khmer véres uralma alatt fedezték fel őket az éhező kambodzsaiak, s az életbenmaradást segítő táplálékból mára a turistákat a világ minden tájáról vonzó ínyencséggé váltak.
A fekete szőrzettel rendelkező pókok a Skuon piacvárosát körbeölelő dzsungel egész területén megtalálhatóak, és a hírnév mellett szerencsét is hoznak a térség lakóinak, mivel az elhaladó buszok utasai gyakran kiszállnak, hogy megkóstolják ezt a helyi ínyencfalatot. Csupán néhány centbe kerülnek, és állítólag felséges az ízük. Úgy a legfinomabbak, ha – miután kirántják őket földbe vájt otthonaikból- rögvest a serpenyőbe helyezik őket, ahol sóval és kis fokhagymával együtt kerülnek sütésre. Egyesek szerint az ízük kissé hasonló a tücsökéhez vagy a ványadt csirkééhez, kívülről elég ropogósak, belül viszont meglehetősen ragacsosak.
Hagyományos norvég fogás. A birka fejét füstölve vagy szárítva tálalják.
Jobb, ha vigyázol ezzel az ínyencséggel, máskülönben a halottasházban végzed. A pumpahal, ismertebb nevén fugu alapvető ínyencség Kínában, annak ellenére, hogy a bőre és a belső szervei is egyfajta halálos mérget, todrotoxint tartalmaznak, mely 1,250-szer erősebb a ciánnál.
Épp ezért a fugut Kínában is csak engedéllyel rendelkező éttermek szakértő séfjei készíthetik el. Ha ez nem így lenne, valószínűleg mindenki, aki megkóstolja ezt a halat, megbénulna, végül fulladás következtében meghalna, mivel a todrotoxin ellenszere jelenleg nem ismert.
Thaiföldön tizenöt ember vesztette életét egy illegálisan elkészített pumpahal miatt. Mikor az emberek haldokolni kezdtek, a színük hasonlósága miatt azt próbálták elhitetni velük, hogy az étel valójában lazacból készült.
A levágott disznó vérét fateknőben, vagy lábosban fogják föl, és sok helyütt disznótoros hagymás vér készül belőle reggelire.
A denevérleves Dél-Kelet Ázsiában honos finomság. Mivel a húsevő bőregerek számos fertőző betegséget hordozhatnak, ezért általában gyümölcsevő állatokból készítik. Általában szőröstül-bőröstül, pontosabban fejestől és szárnyastól főzik meg a denevéreket. A hús meglehetősen porcogós és csontos, de hívei szerint ez a legjobb benne: sokáig lehet szopogatni a cubákot.
Koreában élő polipokat fogyasztanak, amiket sokszor szezámmaggal és szezámolajjal ízesítenek. A dél-korai fővárosban évente megrendezett polipfesztiválon a legnagyobb attrakciónak számít. A tengeri lábasfejűek elfogyasztása még gondos előkészítés után is trükkös, mivel a polip húsa megfőzve is csúszós és gumiszerű, nyersen, ráadásul élve pedig szinte lehetetlen megenni. Ennek ellenére a fesztivál nyerspolip-evő versenyén évente több százan próbálnak megbirkózni a feladattal, ami nemcsak gusztustalan, de meglehetősen embertelen is, főként a polip szemszögéből nézve.
A durián, sokak által visszataszítónak tartott, ám állítólag nagyon ízletes gyümölcs. Olyan a szaga mint a rohadt sajtnak, annyira büdös, hogy a repterekről is kitiltják. A duriánt a visszataszító bűz ellenére, ami a zárt térben való tárolást kizárja, Délkelet-Ázsia legértékesebb gyümölcsének tartják.
Thaiföldön igazi ínyencségnek számítanak.
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt.
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!