Ha szeretnél télen is vitorlásodon élni, akkor nem csak az előnyökkel kell tisztában enned, hanem azokkal a felszerelésekkel is, amelyekre mindehhez szükséged lesz. A téli időjárási viszonyok miatt egészen más dolgokra lesz szükséged, mintha nyárra költöznél hajódra – lássuk, hogy mik ezek!
Sok hajót zsugorfóliába tekernek, miután kihúzzák őket a vízből, ami egy extra védőréteget biztosít köréjük az időjárás elemeitől. A zsugorfólia azonban akkor is használható erre, ha épp a vitorlásodon szeretnéd tölteni a téli hónapokat, ráadásul a kabinokat és a vitorlás többi belső terét is segít melegen tartani.
Persze ha télen is a vitorlásodon szeretnél lakni, akkor szükséged lesz egy ajtókeretre is, amin keresztül ki-be járkálhatsz a fóliába.
A szigetelés koncepcióját bizonyára senkinek nem kell bemutatni. Akárcsak otthonodat, vitorlásodat is érdemes leszigetelned, hogy a benti hőmérsékletek télen is kezelhetőbbek maradjanak. Persze nem a hőmérséklet az egyetlen szempont, hiszen egy jól szigetelt vitorlásban télen kevésbé csapódik le a pára, amit ugye mindenki szeretne elkerülni.
Ha olyan vizeken tervezed tölteni a telet vitorlásod fedélzetén, amelyek hajlamosak befagyni, akkor szükséged lesz egy jégtelenítő készülékre. Ezek a készülékek folyamatosan mozgatják a vizet hajód körül, illetve meleg vizet hoznak fel a mélyből. Ez megakadályozza a fagyást, illetve segít elolvasztani az itt-ott mégis kialakuló jégdarabokat.
Ezek egyes kikötőkben bérelhetők, de persze saját magadnak is vásárolhatsz egyet, ha hosszútávon szeretnél vitorlásodon lakni télen, vagy nincs ilyenje a kikötőnek.
Vitorlásod belső terét több módszerrel is melegen tarthatod, például elektromos, hordozható hősugárzókkal. Ilyeneket bármilyen árkategóriában beszerezhetsz hajódra, de mivel egy elektromos készülékről van szó, nem érdemes a legolcsóbbak között nézelődni.
A szénmonoxid nem vicc, különösen ha elektromos hősugárzók is vannak a vitorláson. A szénmonoxid egy színtelen, szagtalan gáz, aminek a belélegzése rosszullétet vagy akár halált is okozhat. Bármilyen égéssel működő hősugárzót használsz hajódon, elengedhetetlen, hogy legyen legalább egy szénmonoxid-érzékelőd, ami figyelmeztet a veszélyre.
Ha szeretnéd magad télen is jól érezni vitorlásod felületén, akkor az időjáráshoz kell öltözködnöd – a hideg időjáráshoz.
Mindenképpen fontos, hogy védd magad mind a hótól, mind az esőtől, mind pedig a jeges széltől, hiszen a víz felületén nem igazán lesz hely a kabinon kívül, ahová behúzódhatnál. A gyapjúruhák és a vízálló csizmák mind hasznosak lehetnek, és egy jó sapkára vagy kapucnis felsőre is érdemes beruházni, ami a füleidet is védi a hidegtől. Ne feledkezz meg néhány pár vastag, kényelmes zokniról sem!
Ha úgy döntesz, hogy szeretnél télen a vitorlásodon lakni, és már minden felszerelésed megvan, akkor ideje eldönteni, hogy hol töltsd az év leghidegebb hónapjait. Fontos észben tartani, hogy nem minden marinában van lehetőség huzamosabb ottlétre, főleg nem télen, ezért már jóval előre érdemes megérdeklődni ezeket.
Ha a választásra kerül a sor, az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venned:
• A horgonyzás ára
• Milyen áram áll rendelkezésre, és mennyibe kerül
• Van-e lehetőség friss víz beszerzésére, és milyen áron
• Kínál-e a marina zuhanyzókat, illetve mosodát
• Kínál-e a marina bármilyen jégtelenítő felszerelést, és milyen áron
A vitorlázás nem csupán egy sport, hanem egy életstílus. Ezt mi is tudjuk. Ezért igyekszünk mindenről beszámolni, ami vitorlázáshoz hozzá tartozik. Nemcsak Balatoni, Adriai és egyéb külföldi helyszíneken való vitorlázásról és vitorlásversenyekről olvashatsz itt, hanem megtalálhatod a legmodernebb technológiákat és a legújabb vitorlás divatot is cikkeink között. Nemcsak profi sportolóknak ajánljuk vitorlázásról szóló oldalunkat, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen űzik, vagy esetleg még csak érdeklődnek a vitorlázás iránt.
Hírek a vitorlázásról a világ minden szegletéből: minden, amit a vitorlázásról tudni érdemes. Kövesd nyomon a világ leghíresebb vitorlásversenyeit velünk, less el trükköket, hogy hogyan is csinálják a profik! Akár a Balatonon repít a szél, akár az Adrián vitorlázol, vagy valamelyik másik tengeren, hasznos tippekkel és tanácsokkal szolgálhatunk. Mit vigyél magaddal, ha vitorlázásra készülsz, vagy mikre kell figyelned, ha beköszönt a tél? Itt megkapod mindenre a választ. A legfrissebb tudnivalókkal várjuk a vitorlázás szerelmeseit!
Velünk egyik vitorlásversenyről sem kell lemaradnod. Kövesd velünk nyomon a vitorlázás élversenyeit! Nemcsak a hazai megrendezésű vitorlásversenyekről olvashatsz cikkeket, hanem olyan legendás nemzetközi vitorlásversenyekről is, mint a Volvo Ocean Race. Te is kíváncsi vagy, hogy hogyan alakul a helyzet a vitorlázás csúcsán? Ne maradj le a legfrissebb hírekről! Velünk könnyen képbe kerülhetsz a legfontosabb vitorlásversenyekről, a legfrissebb híreket olvashatod első kézből.
A vitorlázás több, mint egy sport, egy valódi életforma. Velünk képben lehetsz a vitorlázással kapcsolatos életstílus újdonságaival: a legújabb vitorlás divattal, a legjobb felszerelésekkel vitorlázáshoz, a legújabb órákkal, amiket vitorlázáshoz fejlesztettek, de a legjobb luxusautókról és technológiai felszerelésekről sem kell lemaradnod! Mit vegyél fel vitorlázáshoz, melyik a legkényelmesebb cipő vagy a legjobb óra egy vitorlásversenyhez? Itt mindent megtalálsz.
Az utazás a vitorlázás elengedhetetlen része. Az új tájak és kultúrák felfedezése még izgalmasabbá teszi a vitorlázást. Nincs is jobb program, mint vitorlázás közben a nyílt vízről megcsodálni a hely nyújtotta látványt, nem is kell túl messzire utaznod ehhez, a Balaton is varázslatos panorámát tár eléd az év minden napján. De persze külföldi utazásokkal, vitorlás utazási ötletekkel is szolgálhatunk, de a csodálatos kis hazánkról sem feledkezünk meg, a hazai vitorlázás központjával a Balatonnal együtt. Fedezz fel te is izgalmas tájakat vitorlázás közben!