Kultúra szempontjából a MÜPA mindig az első közt van, ebben biztosak lehetünk. Nincs ez másként idén sem, hiszen olyan nagyszerű előadásokkal vár minket, mint A bolygó hollandi, mely Richard Wagner egyik fő műve. És ez most azért is újdonság, mivel egy dokumentumfilmről beszélhetünk.
A bolygó hollandi Richard Wagner háromfelvonásos, „romantikus ”operája, melynek ősbemutatójára még 1843. január 2-án került sor a drezdai Hoftheaterben. Magyarországon csak jóval később, több mint harminc évvel később, 1873. május 10-én mutatták be, a Nemzeti Színházban.
Wagner a mondát Heinrich Heine – Schnabelewopski úr emlékiratai című prózai művének olvasásakor ismerte meg, és rögtön magával ragadta a történet. Egy vidám kedélyű világjáró mondja el a regét egy állítólag Amszterdamban látott színdarab formájában. Elbeszélésében megvannak a Wagner-opera cselekményének fontosabb történései, Erik, a vadász alakjának kivételével, aki viszont már Wagner találmánya.
Ez Wagner első igazán nagysikerű műve, amely ma is a nemzetközi operarepertoár igencsak felkapott darabja. A mű a Weber által életre hívott német operai hagyomány folytatása, zenei nyelvét romantikus dallamosság jellemzi. A zenei anyag az elejétől megkomponált és egységes folyamatot alkot.
A 17. század jól ismert legendáját az örök bolyongásra ítélt tengerészről Wagnert egy viharos tengeri utazás élményeivel társulva az opera megírására ihlette, mely a mai napig töretlen népszerűségnek örvend.
A MÜPA most is valami újat és egyedit alkottott, és kíváncsian várja a közönség visszajelzését a dokumentumfilmről. Mivel számtalan érdekes és izgalmas egyéb program esedékes egész évben a Művészetek Palotájában, ha már úgyis ott járunk, nézzünk körbe, és válogassunk kedvünkre a repertoárból.
És ha már stílszerűen bolyongunk kicsit az impozáns épületben, ne felejtsünk el benézni az egyik legkedveltebb helyre is, melyet ide kattintva közelebbről is megismerhetünk!
Lapozz a további tudnivalókért!
A világ ellen lázadó, és egy figyelemreméltóan hűséges nő személyében megváltást kereső hős romantikus történetében Fischer Ádám karmester és Kovalik Balázs rendező Richard Wagner személyes vonásait vélte felfedezni. Mindemellett olyan emberi kérdéseket is, amelyek minden korban aktuálisak, így a mai emberek számára is könnyedén értelmezhetőek, és átérezhetőek.
A rendező véleménye szerint a jelenkori színházban valósi kihívás megvilágítani kettejük kapcsolatát a régi embertípusok, vagyis Phaedra, Don Giovanni, a Hollandi és a mai ember problémái között. Kovalik Balázs azt gondolja, a Hollandi a Művész, aki nem tud, de nem is igazán akar megszabadulni saját mítoszától, ezért reménytelen minden kapcsolata.
Ezért hát az érte őrületesen vágyódó, a kisvárosi létből máshová kívánkozó Sentával remélt jövője is halálra van ítélve. A filmben az alkotók és a szereplők elmondják, hogyan is formálódott a munka során a produkció, a tavalyi évben bemutatott, a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében meghonosodott legújabb Wagner-premier.
Ha minderre kíváncsiak vagytok, keressétek fel a MÜPA-t, hiszen egy kis kultúra sohasem árt!