95 millió évvel ezelőtt élt Spinosaurus, minek megkövesedett csontjaira találtak rá a Detroit Mercy Egyetem kutatói. A dinoszauruszuk közé sorolt Spinosaurus-t valóságos vízi szörnynek nevezik egy tanulmányban, ami azért érdekes, mert ezzel megdőlt az az eddigiekben fenntartott vélekedés, miszerint a nem madár-dinoszauruszuk élettere egyedül a szárazföld volt.
A Spinosaurus félig vízi életmódot folytatott
Marokkó délkeleti részén fedeztek fel megkövesedett Spinosaurus-farokcsontokat, ami alapul szolgál a faj életmódjának, testfelépítésének, képességeinek, kinézetének vizsgálatához, modellezéséhez. A kutatók a maradványok segítségével modellezték a példány valószínűsíthető felépítését, aminek segítségével a feltételezhető mozgását szerették volna kideríteni. Mégpedig azért, mert ebből bizony messzemenő következtetéseket vonhatnak le nemcsak a Spinosaurus életmódjával kapcsolatban, hanem az egész dinoszauruszuk fajával kapcsolatban is. Amire jutottak, az pedig valóban áttörést jelent a tudományban: a Spinosaurus félig vízi életmódot folytatott.
A Spinosaurus tehát a legősibb vitorlás
Bár a kutatóknak azt még nem sikerült megállapítaniuk, hogy pontosan milyen vitorlájuk, azaz kinövésük volt a hátcsigolyájukon, kétségtelen, hogy volt. A modellezés alapján kiderült, hogy a krokodilhoz hasonlóan ide-oda tudta mozgatni a farkát oldalsó irányba, olyan tolóerőt generálva, amellyel könnyedén üldözőbe tudta venni a kiszemelt zsákmányt a víz alatt. Továbbá az is kiderült már, hogy szintén a krokodilhoz hasonlóan az arccsontjuk különböző nyílások voltak, amik szintén segíthették a sikeres vadászatot. A Spinosaurus több tekintetben is alkalmazkodott a vízi életmódhoz, többek között csontsűrűsége és farkának alakja tekintetében. Bár eddig úgy vélekedtek a szakértők, hogy a Spinosaurus csupán néha begázolt a folyóba, arra várva, hogy egy-egy hal elússzon mellette, most már inkább arra hajlanak a bizonyítékok, leletek alapján, hogy félig vízi életmódot folytatott, és főleg nagytestű halakkal táplálkozott, vagyis a kora valóságos vízi szörnye lehetett, amitől valósággal rettegett a préda.
Nagy áttörés a tudományban
Stephanie Pierce, a Harvard Egyetem munkatársa így nyilatkozott: "Ez a felfedezés megdönti azokat a több évtizedes elképzeléseket, hogy a nem-madár dinoszauruszok élettere a szárazföldre korlátozódott…úgy véljük, hogy ez a mostani felfedezés forradalmasítja a dinoszauruszok biológiájával kapcsolatos ismereteinket". De nézzük meg a kutatásról készült anyagot, amiben a modellezett Spinosaurus is látható!