5 vitorláshely Magyarországon, amiket feltétlenül ki kell próbálnod!

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Ha Magyarországon szeretnénk vitorlázni, bizonyára mindenkinek a Balaton fog elsőre eszébe jutni. Azonban egyre többen kezdik el felfedezi a magyar vizeket, ahol a napsütésben élvezhetjük a szelet az arcunkon. Nézzük meg milyen helyek állnak rendelkezésünkre, ha itthon szeretnénk vitorlát bontani.

1.    Balaton

A Balatont a magyarok tengerének tekinti, nemhiába, hiszen 592 négyzetkilométernyi területével nem csak Magyarország, de Közép-Európában legnagyobb tava is egyben. Így már érthető miért is a Balcsi az első opció, ami eszünkbe jut, ha itthoni vitorlázásról van szó. Nagyságából kifolyólag értelemszerűen itt találkozhatunk a legtöbb vitorláshajóval, amit sok helyen a Balaton „címereként” tekintenek. Hetvenhét kilométer hosszúságon számos kikötővel találkozhatunk, ahol várják az érdeklődőket és a sportolni vágyókat. A Balatonon lehetőségünk van vitorlást bérelni is, nem csak a sajáttal rendelkezők élvezhetik ki tavunk adottságait. Erre lehetőségünk van akkor is ha nem mi szeretnénk irányítani a hajót, ez esetben kapitánnyal együtt is bérelhetjük a vitorlást, vagy befizethetünk egy vitorlás kirándulásra is Balatonfüredi és Siófoki indulással, 20-70 fős hajós programokkal.


Vitorlás kikötők a Balatonon:
Ábrahámhegy, Alsóörs, Badacsony, Badacsonytördemic, Balatonaliga, Balatonalmádi, Balatonberény, Balatonboglár, Balatonfenyves, Balatonföldvár, Balatonfüred, Balatonfűzfő, Balatongyörök, Balatonkenese, Balatonlelle, Balatonmáriafürdő, Balatonőszöd, Balatonszemes, Csopak, Fenyves, Gyenesdiás, Káptalanfüred, Keszthely, Révfülöp, Siófok, Szigliget, Tihany, Vonyarcvashegy, Zamárdi, Zánkafürdő

 


2.    Tisza-tó


A Balaton mellett a Tisza-tó is jó választás lehet, ha vitorlázni szeretnénk, amely az Észak-Alföldi területen, a Tisza folyónál helyezkedik el 127 négyzetkilométeren, és nem mellesleg Magyarország második legnagyobb tavának tekintjük. Híres különleges vadvízi élővilágáról és vadregényes környezet öleli körül és itt található a Tisza-tavi madárrezervátum is, ahol több érdekes madárfajjal találkozhatunk, például gémekkel és kócsagokkal. Az utóbbi években sok energiát fektettek a környék fejlesztésébe a turizmus fellendítésének édekében, új termálfürdők és szabad strandok is nyíltak. A vitorlás vendégház és a térségi sportközpont Abádszalókon található, ahol lehetőségünk van a hajóbérlésre is más szolgáltatások mellett.

3.    Fertő-tó


A Fertő-tó Közép-Európa harmadik legnagyobb állóvize, a maga háromszáztizenöt négyzetkilométerével, bár igaz nem az egész tó tartozik Magyarországhoz, hiszen a tó háromnegyede a szomszédos Ausztria részét képezi. Talán éppen ez a tulajdonsága lehet olyan izgalmas azok számára, akik itt vitorláznak, még itthon szállhatsz fel a hajódra, de már egy másik országban köthetsz ki. A Fertő-tó fölött állandó az uralkodó északnyugati szélmozgás, évente csak párszor fordul elő hogy szélcsönd övezi a környéket. A tó 36 kilométer széles és 12 kilométer hosszú, így itt is találkozhatsz számos vitorláskikötővel és yachtkikötővel, ahol várják szeretettel a hajó tulajdonosokat. A tó környéken több látnivaló van (például a “magyar Versailles”), így mindenképp érdemes ellátogatni országunk Észak-Nyugati térségébe is, ha vitorlázásról van szó.

4.    Tatai Öreg-tó


Talán nem sokan ismerik a Tatai Öreg-tavat úgy, mint vitorlás helyszín, de már egy húsz éve munkálkodó egyesület - az Öreg-tavi vitorlás egyesület - biztosítja az odalátogatók számára, hogy kiélhessék a vitorlázás iránti szerelmüket. A csónakházat nemrégiben felújították, és egy igazi közösségi teret alakítottak ki köré fröccsterasszal a stégen a felnőtteknek, és játszótérrel a gyerekeknek. Aki járt már Tatán az már ismerheti a város bájosságát, a magával ragadó utcácskákkal és történelmi helyszíneivel, remek éttermeivel és a tó körüli kis sétánnyal, amit a tó méreteinek köszönhetően körülbelül egy óra alatt körbe is tudunk járni. Ha még nem jártál Tatán mindenképp megéri ellátogatni és ami plusz pont lehet a budapestiek számára, hogy maximum egy órás autóút alatt odaérhetünk, így akár egy napra is megéri lemenni.

5.    Velencei-tó 


A Velencei-tó szintén szuper helyszín lehet a Budapestiek számára, ugyanis nem kell órákat az autóban utazással tölteni, hogy vízpartra érjünk. A hatvanas évek óta sportolhatunk a Velencei-tavi Vízisport Szövetség csapatában, ahol felnőttek és gyerekek egyaránt próbára tehetik magukat. Gárdonyban és Agárdon köthetünk ki hajónkkal, onnan elindulva pedig igazán más élményben lehet részünk a megszokottól, ha a tavon túrázunk a kis nádszigetek és átjárók között. Ez a tulajdonsága az, ami a különlegességét adja a Velence-tavi vitorlázásnak.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Balatongyörök Hajóállomás

A Balaton nyugati medencéjének déli partján található a Balatoni Hajózási Zrt....

Nereus Hotel Kikötője

A Balaton keleti medencéjének északi partján található a Nereus Hotel kikötője. A...

Cockpit

A cockpit (ejtsd: kokpit) jelentése fedélzeti munkaterület.

Kuh-forduló

Kuh-forduló vagy Q-forduló, közismertebb nevén szamár- vagy tehénforduló. Erős szélben...

Brise

Brise ( ejtsd : bríz ) - könnyü szél