Viharos időben ha egy mód van rá, ne menjünk vízre a vitorásunkkal. Viszont, ha mégis úgy alakul vagy elkap minket a vihar, akkor jobb, ha tudjuk, hogy hogyan cselekedjünk ilyen esetben. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a viharban való vitorlázáshoz.
Figyeljünk az aktuális időjárást
Ahogyan a legkönnyebb elkerülni a viharokat, az az időjárás figyelése. Szerencsére a mai feljett technológiáknak köszönhetően óráról órára frissülnek az aktuális időjárás előjelzések és a hosszú távú előrejelzések is sokkal pontosabbak. Tehát a legjobb módja annak, hogy elkerüljük a viharba kerülést, egyszerűen az, ha élesen figyeljük az időjárást, és nem indulunk el rossz körülmények között, vagy amikor az időjárás várhatóan romlik.
Mindig készüljünk fel minden időjárási körülményre
Nem számít, milyen szép nap van, vagy mennyire vagy tájékozott az időjárásról, lehetséges, hogy elkap a vihar. Amikor ez megtörténik, a legjobb módja annak, hogy biztonságosan visszatérj a kikötőbe, ha gondoskodsz arról, hogy mind a hajó, mind a legénység jól felkészült legyen.
A hajó megfelelő karbantartása elengedhetetlen a biztonságos navigációhoz minden körülmények között, de egy jól működő hajó minden bizonnyal biztosítja, hogy a dolgok egy kicsit simábban menjenek a fedélzeten, amikor az időjárás kicsit durvábbá válik. Mielőtt felszállnál a fedélzetre, szánj néhány percet az indulás előtti ellenőrzésre. Valamint, ellenőrizd az alapvető kellékeket és a hiányzó vagy lejárt tárgyakat is pótold.
A 10 legfontosabb indulás előtti ellenőrzés
1. Ellenőrizd a motort, a folyadékszintet és az üzemanyag-rendszert, az akkumulátort, a fenékvízszivattyúkat (ha van mély fenékvíz), a navigációs berendezéseket és a VHF rádiót. Győződj meg arról, hogy minden rendszer hatékonyan és megfelelően működik.
2. Ellenőrizd, hogy megvan-e minden, a hajóhoz szükséges biztonsági felszerelés, beleértve a hajón tartózkodó minden egyes személy számára megfelelő, jól illeszkedő mentőmellényt.
3. Töltsd fel az üzemanyagtartályokat. A viharos körülmények között való hajózás növeli a normál üzemanyag-fogyasztást. Még akkor is, ha csak egy rövid utat tervezel, mindig jobb, ha a szükségesnél több üzemanyag van, mint ha elfogyna.
4. Győződj meg róla, hogy elegendő élelem és víz van az utazáshoz. Még a rövid part menti kirándulásokhoz is tölts fel egy-két napra elég ivóvizet és nem romlandó harapnivalókat.
5. Vigyél magaddal orvosi készletet baleset vagy vészhelyzet esetére.
6. Ellenőrizd a naprakész térképeket és készíts "B-tervet" alternatív biztonságos kikötőkre, ahol menedéket találhat arra az esetre, ha az időjárás romlana.
7. Tarts magadál egy jelző eszközt, amely segítségével jelezni tudsz, ha segítségre lenne szükséged.
8. Minden felszerelést biztonságosan tárolj, amíg szükség nem lesz rá.
9. Tájékoztass valakit a parton, hogy mi a tervezett útvonalad vagy vitorlázási terved és mikorra várható a visszatérésed.
10. Győződj meg arról, hogy a legénység tudja, hol vannak tárolva a mentőmellények, tűzoltó készülékek és egyéb biztonsági felszerelések és hogy tudják, hogyan kell azokat helyesen használni.
Csónakázás nagy hullámokban és zord vízben
Ha rosszabbodó körülmények között találod magad a vízen, a legjobb, amit tehetsz, hogy nyugodt maradsz. Ha pánikba esel a helyzet miatt, valószínűleg rossz döntéseket hozol, ami a felszerelés töréséhez és sérüléséhez vezethet. A tengeren a balesetek elkerülésének legjobb módja, ha hideg fejjel, megalapozott, stratégiai döntéseket hozol és figyelemmel kíséred a körülményeket.
Minden hajó másképp viselkedik, ezért nehéz konkrét tanácsokat adni a hajó kezeléséről nyugtalan körülmények között, azonban van néhány alapvető szabály a nagy hullámok közötti navigációra.
A következő oldalon megtudhatja, hogyan lehet vitorlásozni viharban! Lapozz!