Velencéből csupán egy van, de meg fogsz lepődni, ha megtudod, hogy bizony nem egy, de számos olyan település létezik a világon, amely hasonló hangulatot kelthet, mint a vízi város, épp úgy csatornákkal utcák helyett, gondolákkal taxizva lehet megnézni őket, és egytől egyik nagyon különlegesek.
A három részes cikksorozatunkban bemutatunk több olyan várost vagy falut, melyek a víz közelségét előnyként és hasznos lehetőségként élik meg, némelyek pedig olyannyira túlnépesedettek, hogy a házak rengetegétől nem is nagyon tudjuk eldönteni, földre, vízre, vagy egymásra épültek az aprócska lakó alkalmatosságok.
Santa Cruz del Islote, Kolumbia
Kezdjük a sort ezzel az igen aprócska szigettel, mely Kolumbia partjainál fekszik, és a légi felvételekből tényleg nehéz eldönteni, van-e egy talpalatnyi föld a számtalan kis ház alatt. Santa Cruz del Islote mindösszesen 0.0046 négyzetkilométeres területével 1200 lakost számlál, ami egyet jelent azzal, hogy ez a sziget a világon a legsűrűbben lakott mindközül.
Ganvie, Benin
A legnagyobb vízi település Afrikában a Nokoué tavon fekszik, Beninben. A 16-17. szárad környékén alapított település körülbelül 3000 cölöpökre épült házból áll, ehhez pedig 20-30000 közötti lakossággal rendelkezik. Ganviet gyakran nevezik Afrika Velencéjének, bár ők sokkal kevésbé a turizmusból, mint inkább a halászatból élnek, két ház között pedig kenukat használva közlekednek.
Ko Panyi, Thaiföld
A drámai szépségű környezetnem kiépített kis település a Phang Nga Provincia területén található Thaiföldön. A halászfalu Ko Panyi olyan, mint egy mini paradicsom mindazoknak, akik szeretik a vizet és a trópusi időjárást. A falu házait cölöpökre építették az itt élő halászok, a körülbelül 2000 lakos két család leszármazottaiból tevődik össze. A falu legvagányabb része a vízen lebegő focipálya, amit a helyi gyerekek építettek maradék faanyagokból és halászati kellékekből.
További szépséges városokról olvashatsz a következő oldalon!
Loreto szigete nem nevezhető éppenséggel zsúfoltnak, lénygében a teljes területet egy kastély foglalja el, ami viszont nem utolsó látványt nyújt az arra járóknak. A ma már magántulajdonban lévő sziget valaha Santa Chiara nővérek kolostorának adott otthont és az 1400 években épült meg festői kastélya.
Halong Bay úszó falu, Vietnám
Halong Bay faluja a környék egyetlen sík felületére épült, a vízfelszínre. Azonban ezek az épületek nem cölöpökön állnak. Szó szerint lebegnek a vízen. Az, hogy a megközelítőleg 1000 lakos egészen konkrétan az öbölben él, jelentősen megkönnyíti napi halászati tevékenységüket. Az első két falucska a 19. század elején alakult, és csupán néhány évig, 1946-tól 1954-ig, a franciák elleni háború alatt nem volt zsúfolásig belakott az öböl, úszó kisházaival.
A következő napokban további különleges városokkal ismerkedhetsz meg, a cikk a héten folytatódik!