A Kínából induló koronavírus járványra való tekintettel többféle intézkedés, korlátozást, vagy éppen engedményt hoztak már, annak érdekében, hogy enyhítsék a járvány hatását. És ezek az intézkedések közt a bankkárytás fizetésre vonatozó is található. A Magyar Közlönyben március 23-án megjelent rendelet szerint az eddigi 5000 forintos értékhatárról 15 000 forintra emelkedik az érintéses fizetések összeghatára, tehát 15 000 forint alatti PayPassos fizetés esetében a vásárlónak nem szükséges beírnia a PIN kódját a terminálba, ezzel is minimalizálva a vírus terjedésének kockázatát.
Az egészségügyi biztonság miatt emelik meg az értékhatárt
A döntést azzal indokolták, hogy így csökken az egészségügyi kockázat, azzal, hogy a bankkártyaterminált kevesebbszer kell megérinteni. Egyébként már többször is felhívták a figyelmet arra, hogy jóval biztonságosabb kártyával, ha lehet érintéssel fizetni, mert a készpénzforgalommal is terjedhet a koronavírus. Ezért mindenkit arra kérnek, hogy inkább bankkártyán keresztül fizessen. Több olyan kisebb üzlet is van, ahol ki van írva, hogy csakis bankkártyával lehet a koronavírus okozta járvány és veszélyhelyzet alatt fizetni, az alkalmazottak biztonsága érdekében.
A bankkártyás fizetést érintő rendelet
Íme a bankkártyás fizetés érintő rendelet egy részlete, ami a Magyar Közlönyben jelent meg: "A 2015/2366 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az erős ügyfél-hitelesítésre, valamint a közös és biztonságos nyílt kommunikációs standardokra vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről szóló, 2017. november 27-i (EU) 2018/389 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 11. cikkében meghatározottak figyelembevételével a pénzforgalmi szolgáltató nem alkalmaz erős ügyfél-hitelesítést, ha az érintéses elektronikus fizetési művelet egyedi összege nem haladja meg a tizenötezer forintot.”
További intézkedéseke
De a rendelet ezen kívül még más intézkedésekre is kitért. Többek között felfüggesztették, illetve kitolták a bírósági végrehajtásokat, valamint tovább jár a gyerek gondozására, nevelésére nyújtott egészségbiztosítási és családtámogatási ellátás, a gyesre, valamint gyedre fennálló jogviszony egészen a veszélyhelyzet végéig fennáll, továbbá több szektorban is vezettek be részleges adó és járulékmentességet.