A vitorlástulajdonosok köreiben rég óta vitatott kérdés, hogy érdemes-e letakarni a hajókat télen vagy sem. Egyesek a letakart hajókat érintő páraképződésről (és annak lecsapódásától) tartanak jobban, míg mások az ónos eső hatásaitól féltik hajójukat. Abban azonban minden vitorlázó egyet ért, hogy az UV fény elleni védelem mind a hajók szépségét, mind általános élettartamukat meghosszabbítja. Ha tehát szeretnéd letakarni vitorlásodat a téli hónapokra, akkor az alábbi útmutató segít majd ebben!
Általános tudnivalók a hajótakarókról
A hajótakaró ponyvák (vagy szimplán hajótakarók) elsődleges feladata megakadályozni, hogy a fagyás és olvadás váltakozása kárt tegyen az ablakok és egyéb nyílások körüli tömítésekben. Ez a védelem persze kiterjed a vízelvezető nyílásokra és egyéb fedélzeti tömítésekre is. A hajótakarók továbbá szigetelik az oldalfedélzeteket és más területeket, hogy ne juthasson be a pára, illetve ne gyűlhessen össze rajtuk a víz.
A hajótakarók összességében igyekeznek minél szárazabban tartani a hajót, és ezzel a lehető legtöbb karbantartási időt biztosítani a téli szezon során. Mindemellett megvédik a festett és egyéb érzékenyebb felületeket, és a hajó kevesebb takarítást igényel majd a tavaszi szezon előtt.
Egy alapvető boom ponyva már önmagában sokat segíthet mindebben. Érdemes valamennyire nyitva hagyni a hajó mindkét végén, hogy némileg átjárhassa a levegő, és ne csapódhasson le a pára, ami penészt okozhat. Egy másik lehetőség páramentesítőt működtetni a fedélzeten.
A ponyva felhelyezése
Habár a hajóhoz előre elkészített ponyvasátrak is beszerezhetők, ezek általában nagyon költségesek, és némi önálló munkával saját magadnak is felállíthatsz egyet hajódon.
Ha az árbócot eltávolítottad a helyéről, akkor akár ezt is ráfektetheted néhány támasztékra a fedélzeten, hogy egy nagyobb ponyvát is ráhúzhass hajódra. Ilyenkor érdemes egy nagyobb kötéllel körbekötni a ponyva széleit a hajótest oldala mentén, majd rövidebb kötelekkel rögzíteni ehhez a ponyvát a lyukakon keresztül. Ez segít elosztani a ponyva terhelését, és az egyes rögzítési pontok is könnyebben állíthatók, ha kilazulnak vagy túl feszesek.
Fontos viharbiztossá tenni a ponyvát, hogy az erősebb szelek ne szakítsák fel a helyéről. Egy-egy átlós rögzítő mindkét irányba, illetve három-négy oldalsó extra rögzítő kötél sokat segíthetnek ebben. Ha igazán stabil ponyvát szeretnél, akkor néhány ponyvafeszítőt is behelyezhetsz alá, amitől több helyed is lesz majd a munkához. A merevítőket rögzítheted a korlátoszlopokhoz is, de ilyenkor minél lejjebb kell összekötözni őket, hogy a merevítők ne feszüljenek túl.