Akik követik a drónipar alakulását, azok tisztában vannak vele, hogy jelenleg csupán néhány cégóriás birtokolja a piac jelentős részét (ilyen például a kínai DJI is). Ilyen óriási erőfölény árnyékában a kisebb, újonnan alapított cégek képtelenek érvényesülni, és ha szeretnék felhívni magukra a figyelmet, akkor valami igazán korszakalkotóval kell előállniuk.
Az erőviszonyok azonban hamarosan változhatnak, jelenleg ugyanis több cég is azon dolgozik, hogy egyesített erőkkel szállhassanak szembe a drónóriásokkal, méghozzá nyílt forráskódú technológiával felfegyverkezve. Egyetlen különálló cég sem lenne képes versenyezni a DJI-jal vagy az Amazonnal, de összefogva egy egészen új fejezetet nyithatnak a dróntechnológia történelmében.
Az összefogásban többek között az Auterion is részt vesz. A cég kifejezetten nagyvállalati felhasználásra fejleszti drónplatformját, méghozzá a Linux Foundation tagjaként. A ZDNet interjújában Kevin Sartorit, az Auterion társalapítóját kérdezgette az erőviszonyok változásáról, és hogy mi szerepe van ebben a nyílt forráskódú technológiáknak. Az alábbiakban ezt az interjút olvashatjuk:
Greg Nichols (ZDNet)
Segíts értelmezni a drónipar és a személyes személyi számítógépek ágazata, illetve a szabadalmaztatott és a nyílt forráskódú operációs rendszerek közötti összehasonlítást a fejlesztési ökoszisztémák szemszögéből. Van értelme ennek az összehasonlításnak?
Kevin Sartori (Auterion)
A globális drónipar jelenleg töredezett, de egyértelmű konszolidálódáson megy át, mint hogy a legtöbb új ipar is teszi. Ami most a dróniparban történik, az sokban hasonlít arra, ami a személyi és a nagyvállalati számítógépek iparában is lejátszódott a 90-es évek elején. Amikor 1993-ban megjelent a Red Hat [egy nyílt forráskódú szoftverekkel foglalkozó cég], a nagyvállalati és kormányzati felhasználók már több szabadalmaztatott, szabványos szerverekre fejlesztett operációs rendszer közül is válogathattak.
A Red Hat igazi úttörő volt olyan értelemben, hogy nyílt forráskódú technológiákat használt a nagyvállalati szoftverek fejlesztéséhez, és a Linux hamarosan meg is szüntette az olyan szabadalmaztatott operációs rendszereket, mint a Sun Microsystems Solarisát. A nyílt forráskódú felépítés lehetővé tette a felhasználók számára, hogy személyre szabhassák alkalmazásaikat saját igényeik szerint, méghozzá a szabadalmaztatott rendszerek árának töredékéért.
A modern drónokat egyre inkább szoftverük határozza meg, és így repülő szerverekhez hasonlíthatók. Az Auterion a Red Hat modelljét követve drónokhoz kínál egy nyílt forráskódú nagyvállalati operációs rendszert, és tapasztalataink szerint a nagyvállalati és kormányzati ügyfelek is kezdenek átállni a szabadalmaztatott szoftverű drónokról a nyílt forráskódúakra.