Nem messze a magyar határtól található a Léka – vár, melyet számos titokzatosság övez.
Aki el szeretne ide menni, pusztán csak pár kilométert kell megtennie a magyar határtól, méghozzá Ausztriában. Ismerd meg te is ezt a titokzatos erődítményt!
A Léka – vár magas tornyait egy tó, valamint egy patak övezi, mely pusztán 20 percnyi útra van a magyar határtól Ausztriában.
A vár története:
Feltehetőleg még a XIII. században építették, méghozzá a Gyöngyös – patak fölé, azonban ekkor még a Leuca nevet viselte.
Lakói Kanizsaiak és Kőszegiek voltak, ők folyamatosan bővítették, alakították a várat.
Az elmúlt évtizedekben számos kutatás során jutottak arra a feltételezésre, hogy az akkor élő templomos lovagok, később a johannita rendbe tartozó szerzetesek számos, majdnem minden összejövetelét itt tartották.
A 17. századtól már Nádasdy Tamás tulajdonában állt ez az erődítmény, ő ásatott itt ki egy kutat is, valamint a börtön megépítése is az ő nevéhez fűződik.
Ezután még több szoba, valamint konyha is kialakításra került, a börtön pedig sokak szerint inkább kincstár volt, mint fogda.
Maga a család nem itt élte mindennapjait, Léka inkább a szolgálók lakhelye volt, valamint raktárként működött.
Később Léka vára elkobzásra került, méghozzá Nádasdy Ferenc országbíró miatt, aki részt vett a Wesselényi – összeesküvésben, így a férfit jószág, valamint fővesztésre ítélték.
A vár ezután került 1676-ban Esterházy Pál herceg tulajdonába, aki busás összegeket fizetett azért hogy az övé lehessen.
Mikor a 20. század beköszöntött, kétszer is újításokon ment keresztül ez a monumentális építmény, ám a háborúban szinte az egész berendezés semmivé lett, ám a várnak semmi baja nem esett.
A folytatásért lapozz a következő oldalra!
A hetvenes évek beköszönte előtt, 1968-ban egy osztrák író, Paul Anton Keller vásárolta meg Léka várát, ekkor változott át penzióvá és gyógyintézménnyé, mely igen nagy népszerűségnek örvendett.
Alig több, mint tíz évvel később a Prof. Paul Anton Keller Alapítványé lett, ekkor alakították át.
Nagy változásokon ment keresztül hiszen szálloda, múzeum, étterem és színházterem lett belőle, mely a mai napig nagyon népszerű turisztikai látványosság és helyszín az utazók körében.
Beszéljünk most arról, miért is ilyen érdekes ez a vár.
Legelőször talán a denevérek teszik kicsit hátborzongatóvá, hiszen ebben a várban él Közép – Európa egyik legnagyobb denevér kolóniája, mely bár vonzza a látogatókat, egyben kicsit meg is rettenti.
Bár a vár már rég elveszítette funkcióját, belső tereiben még mindig érezhetjük a középkort, hiszen olyan mintha megállt volna itt az idő.
A falak vastagok és fagyosak, nem éppen mesébe illő habos-babos berendezésekkel.
Inkább a hétfejű sárkányos, királylányokat fogyasztó gonosz mesékre hajaz ez a hely.
Rengeteg keskeny és meredek lépcső, megszámlálhatatlan szoba és szinte égig érő torony a Léka vára, amely bár kicsit rémisztő, mégis rengeteg kíváncsi turistát vonz ide minden évben.