5 tipp, hogy a legtöbbet hozhasd ki bérelt vitorlásodból

VN, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ugyan a nyárra még várni kell egy kicsit, sokan már most a tűző napsütésről, a fülledt éjszakákról és persze a kék tengerről álmodoznak. A tapasztalt vitorlázók már most kinézték maguknak következő úti céljukat, de ha még csak most ismerkedsz a hajók világával, akkor bizonyára jól jönne néhány tipp a tökéletes vitorlás kibérléséhez. A következő cikkben pontosan ilyen tanácsokat sorolunk fel!

1. Légy körültekintő a vitorlás kiválasztásakor

lőször is, válassz olyan vitorlást magadnak, ami passzol az igényeidhez. A katamaránok például korszerű, gyors hajók, amelyek általában elegendő helyet kínálnak egy nagyobb család számára. Ideálisak hosszabb utakra, akár hetekre vagy hónapokra is, hiszen az időjárás viszontagságinak is jól ellenállnak. Természetesen ennek a kényelemnek ára is van – a katamaránok bérlése drágább, mint a legtöbb más hajótípusé.

Ha azonban már időben, hónapokkal előre elkezdesz keresgélni, akkor gyakran bukkanhatsz kiváló bérleti ajánlatokra, ha nem a főszezonra keresel hajót magadnak és nem egy túl népszerű helyet célzol meg.

Ha nincsenek nagy igényeid, akkor egy motorcsónakra vagy egy egyszerűbb vitorlásra sokkal kedvezőbb áron csaphatsz le. Csak ügyelj rá, hogy egy jól karbantartott modell legyen, elegendő hellyel mindenki számára (ebbe kalkulálj bele egy kapitányt is).

2. Keress egy modern kikötőt

Érdemes olyan úti célt választani, ami korszerű, jól felszerelt kikötővel rendelkezik. A Földközi-tenger tele van mesébe illő helyekkel, de nem mindegyik kínál olyan kikötőket, ami megfelelő körülmények között képes befogadni vitorlásodat.

Görögországhoz például több száz csodálatos sziget tartozik, de csak néhány kínál modern hajózási infrastruktúrát, és elég nagy kikötőket egy termetes katamarán befogadásához. Hasonlóképpen, ha Horvátország partjai mentén tervezel szigeteket felfedezni, akkor jobb, ha előre kiterveled az útvonalat, ezzel biztosítva, hogy mindig legyen a közelben egy jól felszerelt kikötő hajód számára. Bizonyos helyeken még a helyi hatóságokat is előre kell értesítened az érkezésedről – nézz utána a dolgoknak időben!

3. Utazz kényelmesen házi kedvenceddel

Sokan viszik magukkal házi kedvencüket is egy nyaralásra, mert nem szeretnék egyedül hagyni őket otthon, vagy mert egyszerűen csak nem szeretnének ilyen hosszú időre megválni tőlük. Bármi is legyen az ok, észben kell tartanod, hogy nekik is vannak bizony szükségleteik, amikről neked kell majd gondoskodnod az egész vakáció során. A kutyákat például rendszeresen sétáltatni kell, így be kell tervezned, hogy adott időnként partra tudj szállni út közben.

Tájékozódnod kell továbbá az esetleges nemzetközi állatszállítási költségekről is. Az Európai Unióban például gondtalanul utazhatsz kedvenceddel, ha szerzel neki egy úgynevezett állatútlevelet. Ehhez persze tudnod kell igazolni, hogy minden oltását megkapta és hogy átesett a szükséges vizsgálatokon is. Nem árt továbbá, ha chipeltetve van és legyen nálad mindig gyógyszer szívféreg és bélféreg elleni gyógyszer is.

Amikor hajóbérleti szolgáltatót választasz magadnak, akkor derítsd ki időben, hogy vihetsz-e állatokat a fedélzetre és hogy a hajó kapitánya is rendben van-e ezzel. A fedélzeten (és általánosságban minden vízhez közeli helyen) mindig legyen kutyádon hám a balesetek elkerülése végett. Szélsőségesebb időkre mindig legyen kéznél egy ellenőrzött állapotú, kutyáknak szánt mentőmellény is.

Végezetül, ne felejtsd el magaddal vinni kutyád kedvenc játékait is, hogy legyen mivel lefoglalnia magát az utazások során. Emellett biztosíts neki sok tiszta, friss vizet és árnyékot is, különösen, ha a nyári melegben tervezel hajózni vele.

4. Válts időben helyi valutát

Ha külföldre utazol, akkor külföldi fizetőeszközre is lesz szükséged. Ha eurót szeretnél venni, lehetőleg tartózkodj a repülőtereken és sűrűn járt turista-csomópontokon működő pénzváltóktól, mert ilyen helyeken általában nagyon drágán adják a valutákat. Tájékozódj az interneten vagy bankodnál, hogy rátalálj a legkedvezőbb árfolyamokra.

Ha több országban is van aktív bankszámlád, akkor megpróbálhatsz pénzt küldeni az egyikről a másikra. Ne felejtsd viszont otthon az ezekhez tartozó kártyákat!

5. Válassz egy jó kapitányt

Ha a biztonság fontos számodra (és persze miért ne lenne az), akkor jobban teszed, ha egy tapasztaltabb kapitányra bízod bérelt hajód irányítását. Sok országban külön képesítéshez kötött a hajók kezelése, ami leírja, hogy milyen hajókon szerzett tapasztalatot az adott kapitány.

Egy jó kapitány továbbá nem csak a hajót, hanem a vidéket is ismeri, és tudja, hogy melyik helyekre mikor (vagy mikor nem) érdemes ellátogatni, ráadásul beszéli a nyelvet is, ami rendkívül hasznos lehet!

Ha online bérelsz magadnak vitorlást, akkor mindig olvasd el az értékeléseket a hajóról és a kapitányáról, hogy okos döntést hozhass!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Nautic 12 Racer vitorlás hajó

Adatok Tervező:            &n...

Vízipisztoly egy örök nyári szórakozás

A vízipisztoly egy örök klasszikus, ami mindig meg fogja találni a maga közönségét, legyen...

Hajótest szélessége

A hajótest szélessége a hajótest legnagyobb, keresztirányban és vízszintesen mért mérete...

Kreuz

Ejtsd: krajc. Az a hajó, amelyik kreuzol, széllel szemben halad. Teljesen széllel szemben nem...

A parafa tömítőanyag

Parafa tömítőanyag: tömítésre és hőszigetelésre a parafát paratölgyből készítik...