Bámulatos történet a Balaton partjáról: a tihanyi visszhang legendája

CZs

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az ország egyik legszebb fekvésű települése, látványos természeti adottságok és izgalmas látnivalók otthona. Tihany történetét szomorú legenda színesíti, aminek emlékét a Badacsony is őrzi.

A varázslatos Tihany

Magyarország első tájvédelmi körzete, különleges növények és állatok otthona. Ez Tihany, az egyik leggyönyörűbb város a magyar tenger partján, Veszprém megyében, a Balatont két medencére osztó Tihanyi-félszigeten fekszik. Bár a jelenlegi város lebilincselő története I. András korához köthető, számos résgészeti lelet bizonyítja, hogy már az őskorban is lakott volt. 

Alapító okirata egyébként Magyarország legrégebbi, eredeti formájában fennmaradt oklevele. Nem csak a város történelmi és kulturális értékei, a gyönyörű Tihanyi Bencés Apátság, a Cúcs-hegy oldalán fekvő őslevendulás páratlan hangulata vonzza turisták tömkelegét időről időre a környékre. 

Az orosz szerzetesek vájták Barátlakások, amiket már a város alapítólevele is említ, a közelben lévő Cipriánforrás, a Visszhang-domb közelében fekvő IV. Károly Kálvária, amely Krisztus keresztútját mutatja be és bámulatos kilátást nyúlt az apátságra, a Magyar Királyok Panoptikuma, valamint az abban található Kalózmúzeum is nagy népszerűségnek örvend. Épp úgy, mint az Óvár és környéke, vagy a város főtere, a Pisky sétány, és az Akasztó-domb is. Egy szó, mint száz, számtalan izgalmas látnivalót fedezhetünk fel a környéken. 

Az apátság oldaláról verődnek vissza a kiáltások a tihanyi Visszhang-dombra, mindössze két másodperc alatt. Bár a környező fák és épületek ma már beárnyékolják a hang tisztaságát, különös legendájának szépségét ez sem töri meg.

Legenda a bebörtönzött lányról

A legenda szerint Tihany, a káprázatos szépségű tündérlány aranyszörű kecskéket legeltetett a Balaton partján minden egyes nap, miközben varázslatos hangján énekelt. Ahogy közel és távol mindenki, úgy a vizek urának fia sem tudott ellenálni Tihany énekének. Balaton, aki drágakövekkel díszített hínársátrában élt fiával figyelmeztette azt, hogy ne törődjön az énekkel, a fiú azonban képtelen volt ellenállni neki.

Tihany hamar rájött arra, hogy énekhangja elvarázsolja a hegy és a völgy lakóit, ezért kizárólag akkor fakadt dalra, ha cserébe gyémánttal fizettek neki.

Balaton fia megbetegedett. Egyetlen gyógyírja a tündér magasztos éneke volt, amiért apjának minden nap fizetnie kellett egészen addig, amíg teljes vagyonát a leányra nem költötte. Hiába könyörgött a tündérnek, hogy az folytassa énekét és mentse meg a fiát, fizetés hiányában arra többé nem volt hajlandó, Balaton fia hamarosan a tó mélyén hunyt el. A történet szerint a Badacsonyba temették, ami koporsó formájával emlékeztet azóta is minden arra járót a fiatal fiú halálára.

Balaton haragja feltámadt, a tó sima tükre veszélyesen hullámzó vízzé változott, amik Tihany aranyszőrű kecskéit a mélybe fojtották. Tihany kapzsisága sem maradt megtorlatlanul, Balaton hullámai egy barlangba zárták, ahonnan máig sem tud szabadulni. A víz ura átkot szórt a leányra, aki azóta is hétszer ismétli meg a hozzá szólók szavait.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Cunningham

Cunningham – a nagyvitorla elsõ élének feszítésével a vitorla öblösségének helye...

Útjog

Elhaladási jog, elsőbbség.

Csiga

A csiga egy görgős kötélvezető.

Takarás

Egy hajó akkor van takarásban, ha egy másik hajó elfogja előle a szelet. Ez létrejöhet...

Nautic 311 vitorlás hajó

A Nautic 311 cruiser/ racer a sportos vitorlázást preferálja. A család legkisebb tagja, ezzel...