Spanyolország, becses nevén a Spanyol Királyság, a kontinens egyik legkedveltebb úticélja, nem is csoda, a lenyűgöző mediterrán ország szépségeire nehéz nemet mondani. Íme néhány izgalmas tény az országról, amit eddig biztosan nem hallottál.
A spanyol nyelv
Biztosan nem gondoltad volna, de a kínai és az angol nyelv után – egyes becslések szerint már az angolt is lekörözte – a harmadik legtöbb anyanyelvi beszélőt számláló nyelv az egész világon. Nem kevesebb, mint 21 ország hivatalos nyelve, de az USA-ban élő nagyjából 40 millió spanyol anyanyelvű bevándorlóról sem érdemes megfeledkezni. Egyébként a spanyol anyanyelvű személyek csupán tizede él Spanyolországban, így nem kell meglepődnünk, ha a Föld más tájain járva is találkozunk vele. Ez azért is különösen izgalmas, mert a XV. századig Spanyolország több független királyságból állt, ahol egymástól eltérő nyelveken beszéltek.
Furcsa hagyományok
A spanyol bortermelőktől származó szokás ma már igazi szilveszteri hagyománnyá avanzsált, a családok éjfélkor a 12 harangszó mindegyikénél egy-egy szőlőszemet esznek. Bár ettől még nem dobjuk el az anyunkat, attól talán már annál inkább, hogy egészen 2005-ig csupán a 14. életévét kellett betölteni az állampolgároknak ahhoz, hogy megházasodjanak. Szerencsére a törvényt szigorították, ma már további 2 évet feltétlenül várni kell, de 16 évesen szabad az út. Kevésbé meghökkentő, de a nudizmus is maximálisan elfogadott és engedélyezett az országban.
Nyalóka, felmosó, tűzőgép
A világ számtalan hasznos – vagy kevésbé hasznos – találmányt köszönhet a spanyolok leleményességének. Bár a spanyolviasz nincs köztük, a Chupa Chups nyalóka például igen, de a felmosó, az akusztikus gitár, a szakafander, a tűzőgép és a cigaretta is, amit a történet szerint sevillai koldusok találtak ki a dohánytörmelék felhasználására.
A spanyol bikaviadal
Az, hogy a bikaviadal Spanyolország nemzeti sportja lenne, egyszerű tévhit. A bikaiviadal egyébként sem számít sportnak, másrészt nincs igazi történelmi jelentősége sem, a bikaviadalhoz épített arénák legnagyobbrészt Franco tábornoknak köszönhetőek, 1939 és 1975 között épültek. Az ország nemzeti sportja egyébként a foci.
A hosszú élet titka
A várható élettartam Spanyolországban a 15. leghosszabb az egész világon. Valljuk be, ez nem rossz eredmény, de az ENSZ szerint 2050-re a világ legelöregedettebb országa lesz, várhatóan a lakosság 40%-a meghaladja majd a 60 éves kort. Bár a várható élettartam kimagasló, a legnagyobb munkanélküliséggel is itt kell szembesülni az egész Európai Unióban.
Világörökség
Az UNESCO Világörökségi listáján 44 spanyolországi helyszín található, ennél többet csak Olaszország és Kína tudhat magáénak.