A teázás percei mindannyiunk számára egy kis megnyugvást jelentenek, melyet megoszthatunk barátokkal vagy családdal, ez Kínától Angliáig biztosan a közös vonások egyike. Ceremóniája és mögöttes jelentése viszont országról országra változik a világban. Nézzük, melyek azok a különleges eltérések, amiket felfedezhetünk, ha kicsit mélyebbre ásunk más kultúrák szokásaiban.
Japán
Az itteni teázás ceremóniája talán a leghíresebb a világon, nem véletlenül. A teakultúra kialakulását nagymértékben befolyásolták a szerzetesek és a szamuráj harcosok szertartásos szokásai. Az egész nem egyszerűen a teázásról szól, sokkal inkább az esztétikumról az előkészítés és az elfogyasztás során. A vendéglátó már az előkészületek alatt is vendégét tartja szem előtt, és a ceremónia minden mozzanatát úgy végzi el, hogy az vendége szemszögéből legyen szemet gyönyörködtetően tökéletes. A tea ceremónia mind a mai napig a Japán kultúra szerves része, egyfajta művészet és a spiritualitás eszköze, vendég és vendéglátó közös élménye, melyben kiélvezhetik a pillanat egyediségét.
Amerika
Bármilyen meglepő, a teázás itt is egyfajta hagyományt képez, más jelentéssel bír, attól függően, hogy az ország mely területén fogyasztanánk. Az elmúlt évek során az eladási arányok is megnőttek, a tea egyre népszerűbbé válik országszerte. Sokan térnek át akár kávéjuk helyett is a teázásra, egészségesebbnek is tartják alacsonyabb és elnyújtott hatású koffein tartalma miatt.
További különleges hagyományokat találsz a következő oldalon!
India egyike a világ legnagyobb tea exportálóinak, 14 000-nél is több teaültetvénnyel rendelkezik szerte az országban. A változó klímának köszönhetően pedig a tea erőssége, aromája különböző lesz, attól függően az ország melyik régiójából származik. Három fő típust kell ismernünk, ha India teáiról beszélünk.
Az Assam tea gazdag, telt aromájú, és India észak-keleti erdőkkel borított sarkából származik. A Darjeeling vélhetően a legismertebb indiai teaféle, egyedi, összetett íz világú. Termesztését a Himaláját övező hegységekben végzik. A harmadik típus a Nilgiri, mely egy gyengédebb, enyhébb aromával bír, termesztését pedig a déli régiók magasabban fekvő területein végzik. Annak ellenére, hogy nincs túlzottan sokféle hagyományuk vagy ceremóniájuk a teázáshoz, valószínűleg India a legnagyobb teafogyasztó nemzet.
Anglia
Amikor egy csésze teával kínálnak délután, sokunk akaratlanul is asszociálhat a brit hagyományos 5 órai teára. Annak ellenére, hogy a tea csupán az 1600-as évek elején került Angliába, az ország olyannyira megszerette ezt az italt, hogy fogyasztása tradícióvá vált minden brit háztartásban. Kezdetekben ugyan csak a vagyonos emberek engedhették meg maguknak, hiszen a készletek csupán korlátozott mennyiségben voltak elérhetőek és igen költséges is volt a beszerzés, így az arisztokraták kiváltsága maradt az ital. A délutáni tea, mint kifejezés egyébként Bedford hercegnőjétől származik, Annától, aki egy kis nassolásra vágyott ebéd és vacsoraidő között. A hivatalos tea idő délután 4 és 5 óra közé esik, és a teához kenyérféléket és süteményt is kínálnak.
A következő oldalon a legősibb tea hagyományok nemzetét ismerheted meg!
Valószínűleg a kínaiak voltak az elsők, akik hasznosították a tealeveleket, de az eredeti kínai teafogyasztók egész más céllal kezdték inni, mint amiért ma tesszük. A tea ugyanis gyógyszer illetve egészségmegérzés céljából fogyasztandó ital volt, igaz mind a mai napig a kínai zöld teát számos esetben írják fel különböző betegségek kezelésére. Szintén használták a meditáció kiegészítőjeként. A mindennapi élet számos területének szerves részét képzik a kínai tea hagyományok. Vegyük például a házasságkötés esetét, ahol a fiatal pár teát szolgál fel a szülőknek, a köszönetnyilvánítás jeleként. Itt a teát gyakran olyan gondosan és figyelmesen szolgálják fel, mint a minőségi borokat Európában.