Mi jut eszedbe a Szovjetunióról? A Szovjetunió emlékei

Máté Balázs, online marketing tanácsadó, NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A Szovjetunió a XX. század egyik meghatározó hatalma volt, és 69 éves fennállása során végérvényesen belevéste magát a világ történelmébe. Cikkünk azonban igyekszik messze elkerülni mindenféle politikai elfogultságot, és inkább néhány olyan érdekességet gyűjtöttünk ma össze, amelyek egy egészen más szemszögből mutatják be a valaha létezett egyik leghatalmasabb állam világát.

Bármilyen sorrend és minden további nélkül íme néhány érdekes emlék a Szovjetunióból.

Megérkezés a Szovejtunióba

A Szovjetunióba érkezőket (különösen azokat, akik repülővel utaztak) egy egészen különös hangulat fogadta. Ebben fontos szerepük volt többek között az útleveleket ellenőrző állomási dolgozóknak is, akik unott arccal olvasgatták a hivatalos dokumentumokat a kis bódéjukban. Mindez egyértelműen jelezte a nyugatról érkezők számára, hogy egy nagyon veszélyes vonalat léptek át, ami a hidegháború két szuperhatalmát választotta el egymástól.

Papírcigaretták

A szovjet reptereknek volt egy jellegzetes szaga, amit főleg a kartonpapíros cigarettáknak köszönhettek. Jobb híján mindenki ezeket szívta, habár nem sokan kedvelték őket, és rögtön át is vették a helyüket a nyugati termékek, miután a kereskedelem megindult a Szovjetunió felszámolását követően.

A feketepiac

A Szovjetunió gazdasága bőven hagyott kívánnivalót maga után, így nem csoda, hogy az ott élők nagy becsben tartották a nyugati termékeket. A Finnországból érkező látogatók például egy egész hétvégét átmulatozhattak Szentpéterváron, ha eladtak 1-2 darab farmernadrágot a helyieknek. Zajlott tehát a kereskedelem a Szovjetunió és a nyugati államok között, csak éppen nem a legtörvényesebb módon.

Azok a szovjet autók

A Szovjetunió autói Magyarországon is jelen voltak, és néhány helyen, főleg vidéken még ma is láthatunk például Ladákat (még ha a Zil és a Volga már javarészt el is tűntek az utakról).

Moszkva óriásmedencéje

Moszkva óriásmedencéjének meglehetősen különös története van. A hatalmas verem eredetileg a világ legmagasabb épületének szánt „Szovjetek palotája” alapjaiként lett kiásva, azonban a Szovjetunió széthullása után feltöltötték, és végül a Megváltó Krisztus-székesegyház kapott helyet rajta.

A Beriozka boltok

A Beriozka (magyarul „Nyírfácska”) boltok olyan üzletek voltak, ahová csak a módosabb oroszok, illetve a külföldről érkezők térhettek be. Míg a hétköznapi üzletek hétköznapi kínálattal várták a vásárlókat, a Beriozkákban luxuscikkek, édességek és VHS kazetták voltak kaphatók.

Vlagyimir Szemjonovics Viszockij

Vlagyimir Viszockij egy híres szovjet színész és zenész volt, aki mindössze 42 évet kapott az életből, azonban munkássága a kalózok másolta kazetták népszerűségének köszönhetően még 1980-as halála után is fennmaradt.

Szocialista realista regények

Bárkinek bármi is a véleménye a Szovjetunióról, kétségtelen, hogy temérdek orosz művészt és lehengerlő alkotást köszönhetünk a XX. századnak, különösen a regényírók köreiből.

Csináld magad megoldások

Tekintve hogy a boltok nem voltak fele válogatott termékekkel, a szovjet nép kénytelen volt leleményességére támaszkodni, ha szeretett volna valamit megoldani vagy megszerezni otthonába magának. Jó példák ezekre a villákból hajlított TV-antennák, a cipősarokból faragott káddugók, vagy az ásóként újrahasznosított közúti táblák.

Lapozz a következő oldalra, most jönnek az igazán meglepő tények!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Elliott 6m

  Elliott 6m - Debütálás a Kieler Woche-n Az első nyolc hajót Kínában a...

Szélbeállás

A hajó orrát szél felé kormányozzuk, majd hagyjuk, hogy a vitorlák lobogjanak és a hajó...

Pünkösdi Regatta

Pünkösdi Regatta A Pünkösdi Regatta egy nagyhajós vitorlás túraverseny. Minden évben...

Fux

A fux az orrkabin neve.

Freibord

A freibord a szabad oldalmagasság a vízvonaltól.