Az EKF színházi koncepciója hosszú távon kívánja felpezsdíteni Veszprém és a Balaton-régió színházi életét. Szeretnénk, ha a színházi előadások látogatása nem csupán egy szűk, az adott művészeti ág iránt egyébként is érdeklődő kör számára lenne természetes elfoglaltság, hanem egy lényegesen szélesebb réteg ismerné fel, hogy a világ és az ember megismerésének, valamint egy minden szempontból prosperáló társadalom kialakításának egyik kulcsa lehet a drámaművészet.
Veszprém és a Bakony-Balaton régió szakembereinek bevonásával készült el az a program, amely meghatározza a 2023. évi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) színházi-kulturális eseményeinek és rendezvényeinek tartalmát, hangulatát és stílusát. Fontosnak tartjuk, hogy az EKF színházi koncepciója a helyi színházi szereplők és intézmények támogatását is élvezze, ezért a kialakítás során folyamatos konzultációkat tartottunk a Veszprémi Petőfi Színház, a Pannon Várszínház, a Kabóca Bábszínház és a Pannon Egyetem dráma- és színházismeret tanári szakjának vezetőivel.
„A színházi koncepció egyik projektje sem egyszeri látványosság. Mindegyik program hosszú távon képviselhet és teremthet értékeket Veszprémben, a régióban és országszerte is, hiszen a helyi intézmények szívesen kapcsolódtak a kezdeményezésekhez, egyben vállalták, hogy azokat 2023 után is tovább viszik.” – mondta el Varga Richárd kulturális projektmenedzser a több, mint egy éves előkészítő munka után tartott programismertetőn.
A VEB2023 EKF színházi programja nemcsak különböző értékes színielőadások sorozta, de fő céljai közé tartozik a színházi nevelés és a színházra nevelés, a fiatalok bevonása a programokba, a nemzetköziség, valamint a helyi intézmények támogatása. Célunk, az is, hogy átrajzoljuk a felnőttek körében egy talán nem eléggé elismert művészeti ágról, a bábszínházról élő képet.
A színházi program két fontos évfordulóra is nagy figyelmet szentel: 2023-ban lesz Madách Imre és Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulója. Az előbbihez csatlakozik a kulturális évad egyik legegyedibbnek szánt előadása: a veszprémi börtön színjátszónak szereplésével kerül színre Madách Imre Az ember tragédiája című darabja.
A színházi program más újszerű terekbe is el kívánja vinni a színművészetet: cél, hogy izgalmas, sokszínű előadásokkal töltsük meg Veszprém és a régió utcáit, tereit, kapualjait. Így kerülhet majd színieladás akár egy erdő szélére, vagy egy patak partjára, és tulajdonképpen bármilyen területre, ahol egy darabot elő lehet adni.
A teljes színházi program néhány kulcseleme megtalálható ITT.