Ha Róma, akkor Colosseum, de ha Colosseum, akkor Róma? Ha Párisz, akkor Diadal ív, de ha Diadalív, akkor Párizs? Kevesen tudják, de van Colosseum, és Diadalív is az Isztrián is. Hogy hol? A szomszédos Horvátországban, egészen pontosan Pula városában. A városban, amit nemcsak tengerpartja miatt érdemes meglátogatni, hanem a sok-sok történelmi kincs miatt is.
Pula a római kincsek birodalma
Pula városkája, nemcsak a csodás tengerpartjáról ismert, hanem onnan is, hogy itt áll a világ egyik legnagyobb római kori építménye, az impozáns Amfiteátrum, más néven az Aréna, a hatodik legnagyobb római amfiteátrum a világon, ami ráadásul rendkívül jó állapotban van. Ahhoz, hogy tudjuk, miért ilyen különleges, és varázslatos a város, fontos kicsit megnéznünk a történelmét, hiszen csupa-csupa történelem a hely. Pulát még Kr.e. 177-ben foglalta el a Római Birodalom, s római gyarmatvidékké vált, ennek nyomai pedig elég erőteljesen érvényesülnek még ma is. Julius Cézár uralkodása alatt érte csak igazán a fénykorát a város. Egymás után épültek a szebbnél, szebb paloták, díszes épületek s jelentős római kikötő lett Pula, ezek pedig még a mai napig elvarázsolnak minket, hiszen nagyon sok minden maradt meg szinte eredeti állapotában. Története a római kor után is kalandosan alakult, amiről szintén legendás épületek mesélnek nekünk.
#https://www.instagram.com/p/CzjbiJlLSIu/#
Pula kincsei
A horvátországi Pulán tehát nagyon sok római kincset lehet felfedezni, érdemes itt barangolni egyet, nyaralási célként választani a várost. Nemcsak Colosseum van hanem Diadalív és sok-sok más érdekesség. Ha a tengerparton unnátok a napozást, akkor irány az óváros, mert látnivalóból nincsen itt hiány! Erőd, várfal, római kori színházak, izgalmas múzeumok, mesés parkok, de még római Fórum, azaz főtér is van. Igazi mediterrán hangulat sok-sok látnivalóval. Mindezek mellett van székesegyház, és természetesen mesés strandok és öblök is.
#https://www.instagram.com/p/C0JC_H4Mbi3/#
A Pula Anfiteátrum
A Pulai Amfiteátrum időszámításunk előtt 37 és időszámításunk előtt 68 közötti időszakban épült, Vespanius uralkodása idejében, pontosan akkor, amikor a római nagytestvére. Annak idején a római birodalom 5 legnagyobb aréája közé tartozott. A legnagyobb rejtély ezzel az épülettel kapcsolatban, pontosan az, hogy vajon egy 5000 lakosú római városban miért kellett egy 22 000 nézőt befogadó arénát építeni?! A pulai amfiteátrum eliptikus alaprajzú, a hosszabbik szélessége 130 méter, míg a rövidebb 100 méter. Az Aréna fénykorában gladiátorok, valamint vadállatok küzdöttek egymással, ahogyan az akkoriban lenni szokott. Az alagsorban voltak a gladiátorok fülkéi, az állatok ketrecei és itt tárolták a különféle díszleteket a nagyszabású küzdelmekhez. Miután betiltották az efféle mulatságokat a helyiek előszeretettel vitték a köveket saját házaik építéséhez, de a XIII. században betiltották ezt is, szerencsére. 1583-ban a Velencei Köztársaság idejében az egész pulai amfiteátrumot szét akarták szedetni, hogy Velencébe szállítsák, és ott építsék fel újra, de szerencsére ezt is megakadályozták.
#https://www.instagram.com/p/C3gHj8Rs6-m/#
A Pulai Diadalív
A Segius diadalívet (horvátul: Slavoluk Sergijevaca, 9. pont a térképen) i.e. 29 és 27 között a Segius család a saját pénzén építette, ezért is róluk kapta a nevét. Annak idején ez a városfal szerves része volt, de a fala a terjeszkedés miatt el kellett bontani, de a kapu maradt eredeti helyén. A kapu előtti téren igazi nyüzsgő élet van, vendéglátóegységek, szuvenírárusok, és minden, ami egy ilyen helyre kell. Sokszor még külön műsorokat, programokat is szerveznek ide.