Egyes bizonyítékok azt támasztják alá, hogy a Notre Dame-i toronyőr valóban létezett. Mi igaz a párizsi legendából?
A Notre Dame-i toronyőr
A Notre Dame-katedrális tornyának púpos toronyőréről sokféle szóbeszéd kering, hála Victor Hugo híres regényének.
Ám egyre több bizonyíték lát napvilágot, mely azt támasztja alá, hogy valóban élt ott egy férfi, de az illető kilétét még mindig homály fedi.
Az 1820-as években a székesegyház alapos felújításokon ment keresztül, köszönhetően részben A párizsi Notre Dame című Victor Hugo-regény sikerének, részben a gótikus építészet iránt a 19. században megújuló érdeklődésnek. Eugéne Viollet-le-Duc építész bővítette ki a katedrálist a karcsú toronnyal és a vízköpőkkel, melyekre akár le is tekinthetsz, ha van erőd megmászni a torony 387 lépcsőfokát.
Victor Hugo regénye nyomán felvetődik a kérdés, hogy vajon a rejtélyes púpos toronyőr valóban létezett-e, vagy csak az író találta ki. Irattári dokumentumok alátámasztják, hogy valóban élhetett a híres könyv- és filmhős.
Bizonyíték, hogy a púpos létezett
A francia forradalom során a katedrálist nagyon sok kár érte, ezért 1820-ban egy Henry Sibson nevű brit szobrászt kértek fel a renoválás megkezdésére. Végül mégsem ő kapta meg a feladatot, de találkozott egy Trajan nevű kőfaragóval, akinek a mestere púpos hátú volt. Sibson az életrajzában megemlít egy bizonyos le bossu-t, vagyis púpost.
Persze mindez önmagában még semmit nem jelentene, azonban Trajant egy 1833-as párizsi, nemesekről szóló évkönyvben, vagyis almanachban is megnevezték, tehát valóban élő személyről van szó.
Ráadásul Victor Hugo is ebben a korban élt, vagyis könnyen előfordulhat, hogy nemcsak Trajant, hanem púpos mesterét is ismerte - így érthető lenne, hogy honnan kapott ihletet a regényhez.
Te hiszel a Notre Dame-i toronyőr létezésében? Szerinted létezett?