Évente 8 millió tonnányi műanyag kerül az óceánokba – legalább is ennyiről tudunk. Ez egy olyan elképesztően nagy mennyiség, hogy a legtöbben igazából el sem tudjuk képzelni, hogy mennyi szemétről van szó, mert egyszerűen nincs semmi, amihez hasonlíthatnánk.
A legtöbben sajnos nem foglalkoznak ezzel, és olyan ellenérveket hoznak fel, mint a „nem az én problémám”, vagy a „mégis miért törődjek én az óceánnal, ha még tengerpartunk sincs?”
Azonban ha már láttál valaha egy tehetetlen tengeri állatot, amint éppen egy műanyag darab hulladékkal a nyaka körül küzd az életéért, akkor pontosan tudod, hogy milyen szörnyű problémákat is okoz a felelőtlen szemetelés és műanyaghasználat. Vagy megemlíthetnénk azt a partra vetődött bálnát is, aminek, miután felvágták a gyomrát, több kilónyi műanyagot és egyéb hulladékot találtak benne.
Az az évi 8 millió tonnányi műanyag nem csak az óceánok és tengerek partjain fekvő országokból származik. Mindannyian felelősök vagyunk azért, hogy mennyi hulladékot termelünk, és hogy hogyan szabadulunk meg ezektől.
Azonban a tengerek és óceánok tisztaságáért máshogyan is tehetsz, például azzal, hogy támogatod azokat a cégeket és márkákat, amelyek a vízi élet megmentéséért jöttek létre. Az alábbiakban néhány ilyet sorolunk fel!
1. The Bay Foundation: A The Bay Foundation Santa Monica Bay vizeit igyekszik megmenteni – többek között például búvárokat bérelnek fel, hogy eltávolítsák a lila tengeri sünöket a vízből, és helyrehozzák a Csendes-óceán partvidékének természetes hínárerdőit.
2. Blue Voice: A vízi élet elleni bűntetteket igyekszik videóra rögzíteni.
3. Billion Oyster Project: A projekt célja egymilliárd osztrigát telepíteni a New York Harbor vizeibe 2035-ig, egyrészt a helyi ökoszisztéma megmentése érdekében, másrészt pedig, hogy bemutassa a helyi iskolásoknak a tengeri élettel kapcsolatos tudományos tevékenységeket.
4. Conservation International: Ez a szervezet tudományos, gazdasági, és politikai módszerekkel, illetve közösségi részvétellel igyekszik megvédeni a világ ökoszisztémáit.
5. Coral Reef Alliance: A világ helyi közösségeit vonja be a korallzátonyok megőrzésébe.
6. Coral Restoration Foundation: Közösségek segítségével igyekszik megmenteni és helyrehozni a világ korallzátonyait, hosszútávú projektek keretei között.
7. Earth Island Institute: Több, mint 30 környezetvédelmi és helyrehozási projektet foglal magába.
8. Environmental Defense: Tudományos, gazdasági, és jogi lépésekkel támogatja a környezetvédelmet.
9. Greenwave: A szervezet tengeri ökoszisztémák helyrehozása céljából segít rengeratív óceáni farmok beindításában, amelyek tengeri növényekkel igyekeznek megtisztítani a vizeket, illetve „zöld” munkahelyeket is biztosítanak.
10. Marine Conservation Biology Institute: Szintén egy tengeri élővilág megmentésén dolgozó cég.
11. Marine Megafauna Foundation: A kutatás, oktatás, illetve fenntartható természetvédelmi megoldások úttörőjeként próbálja megvédeni a veszélyeztetett tengeri fajokat.
12. Mission Blue: Dr. Sylvia Earle vezetésével a Mission Blue egy világméretű hálózat kiépítésén dolgozik, amelyek célja különféle tengervédelmi területek támogatása.
13. The Safina Center: A korábban Blue Ocean Institute néven működő központ az emberiség és a tengeri élővilág közötti kapcsolatokat szeretné elmélyíteni.
14. Sierra Club: Az Egyesült Államok legnagyobb és legrégebb óta működő természetvédelmi szervezete, amelynek munkássága kiterjed többek között a tengeri fúrási munkálatok elleni küzdelemre, illetve a halászat szabályozására.
15. The Black Fish: Egy nemzetközi természetvédelmi mozgalom, amely az óceánok túlhalászatát igyekszik megszüntetni.