A tengerek számos ismeretlen körülmények között elsüllyedt hajóroncsot rejtenek. Olykor azonban roncsok bukkannak fel a parton is, nem csupán a víz mélyén. Görögország Zakynthos szigetén, a méltán híres Navagio-öböl partján máig egy hajóroncs pihen.
A Navagio–öböl
Zakynthos a Peloponnészosz-félsziget partjaitól 16 km-re, közel 41 ezer főt számláló lakosságával Görögország nyugati részén fekszik. A görög mitológia szerint Artemis istennő, Apolló ikertestvére Zakynthos szigetét nevezte meg kedvencének. Bár a délnyugati part meredek és sziklás, a délkeleti part hosszú, gyönyörű stranddal várja a turistákat. Bár főszezoni élénk éjszakai életéről is híres, egyik legnagyobb látványossága a Navagio-öböl, vagy Csempész-öböl.
#https://www.instagram.com/p/BmGvZHhDxHF/?img_index=1#
Nem is csoda, hiszen a maga szürkés-barnás szikláival, zöldellő növényeivel, a csillogó, türkizkék vizével mesebeli látvány. A szikla tetejéről elképesztő képek készíthetők az öbölről, ha arra járunk, ezt semmiképpen sem érdemes kihagyni, csak a kilátás miatt is érdemes felmenni rá. A turisták nem csupán a kristálytiszta víz, és a páratlan látvány miatt keresik fel a helyet. Az idilli környezetet egy hajóroncs töri meg a parton.
A hajóroncs története
Aki gyakran utazik, esetleg többször is járt már görög szigeteken, annak a hajóroncs valószínűleg nem ismeretlen. A története azonban annál inkább. A zátonyra futott hajót Skóciában építették, még 1934-ben. Hogy mi vezette a görög sziget partjáig?
Csempészhajó, vagy sem?
A hajóroncs története körül ugyan felmerül néhány kérdés, valószínű, hogy csempészhajóként használták. A Görög Haditengerészet két hajót is üldözőbe vett, az egyik közülük sikeresen elmenekült, a Panagiotis névre keresztelt hajó azonban zátonyra futott. Egyesek szerint a legénység maga vezette a partra, hogy a szárazföldön meneküljenek üldözőik elől, mások szerint a viharos hullámok sodorták oda.
Vannak olyanok is, akik csupán a turisták csalogatásának szándékát látják a roncsban, valamint történetében. Akár így van, akár nem, az biztos, hogy nyaralók tömkelege veszi birtokba a partot és a hajót évről évre. Bár a roncs belsejébe hivatalosan tilos a bejárás, természetesen ez nem mindenkit tart vissza.