Ha hallottál már a kifejezésről, akkor azért lesz érdekes ez a cikk, ha eddig még nem hallottál róla, akkor pedig itt az ideje, hogy Te is megismerkedj a gasztronómia eme különös és manapság egyre divatosabbá váló vonalával, mely egyre több helyen hódít hazánkban is!
A molekuláris gasztronómia elnevezés Hervé This francia kémikus nevéhez köthető, s 1988-ra nyúlik vissza. Hazánkban az elnevezés Kürti Miklós fizikusunk nevéhez fűződik, ám ez a fajta eljárás kísérleti konyhaművészetként is ismert.
Miről is van szó tulajdonképpen?
A molekuláris gasztronómia különféle fizikai és kémiai folyamatokra épülő tudományos gasztronómiai vonal, s egyfajta művészi ételkészítés is egyben, akárcsak a fine dining. Nem csak az ételek elkészítését foglalja azonban magában. Kiterjed a tálalásra is, mely stílusában modern és divatos irányt képvisel.
Kürti Miklós szavait idézve: „…szomorú tény, hogy civilizációnk le tudja mérni a Vénusz atmoszférájának hőmérsékletét, ám azzal nincs tisztában, hogy mi megy végbe a felfújtjában sütés közben.” Ilyen gondolatok közepette ásta hát bele magát a konyhaművészet tudományos útvesztőibe, s munkássága mára komoly elemző szakmává nőtte ki magát. Otthoni használatra vonatkozó könyveket is fellelhetünk már a könyvesboltok polcain, melyek segítségével mi magunk is a molekuláris gasztronómia nagy mestereivé válhatunk saját konyhánkban.
Saját szememmel győződhettem meg a konyhaművészet ilyen formájú csodájáról, nem is olyan régen a Dunyha Étteremben, ahol az izgalmas bemutató után meg is kóstolhattam az elkészült finomságokat!
Nem mindennapi ízélmény volt!
Hazánk első libaéttermében minden ott lévő végignézhette, ahogyan a csokoládés libamájat -197 fokos gőzölgő, füstölgő nitrogénbe mártogatták, majd a Vendégeknek kínálták. Igazi gasztro különlegességnek lehettünk szemtanúi a Dunyha Étteremben!
Az étterem hamarosan újabb gasztro meglepetésre készül!
Vasárnapi Sunday Brunchaikon izgalmas különlegességekkel várnak Téged is!
Érdemes mielőbb asztalt foglalnod, hogy ezúttal Te is megkóstolhasd az étterem újabb kulináris élvezeti cikkeit!
„Akár az eugenolról, a fahéjaldehidről, a kumarinról, a kapszaicinről vagy egyéb növényi eredetű molekuláról legyen szó, ezeknek a vegyületeknek fontos tulajdonságuk, hogy aktiválják bennünk a zamatok felismerésében közreműködő rendszereket, miközben pozitívan befolyásolják az egészségünkért felelős homeosztázisban részt vevő mechanizmusokat. A gasztronómiai örömök mögött rejlő molekuláris mechanizmusok megértése így nemcsak azért alapvető fontosságú, hogy megtanuljuk jobban összehangolni az ízeket mindennapi ételeinkben, hanem tágabb értelemben véve is jelentős lépést jelent, hiszen így javíthatunk étrendünk egészségességén.”
(Richard Béliveau, Ízek harmóniája c. könyv előszavának részlete)