Újra itt a jó idő, és a vitorlás szezon. Sokan alig várják, hogy végre újra hajójuk fedélzetére léphessenek, és újra meghódíthassák a hullámokat. Fontos azonban, hogy ezek az alkalmak ne csak szórakoztatók, hanem kényelmesek és biztonságosak is legyenek, ehhez pedig megfelelő vitorlás öltözékre lesz szükséged! A jó időben kevésbé kell odafigyelned erre, azonban ahogy az időjárás kiszámíthatatlanabbá válik, fontos, hogy minden szükséges dolog kéznél legyen, hogy gyorsan tudj reagálni a változásokra. A réteges öltözködés mindig fontos egy vitorláson, ezért listánk a legjobb időjárási viszonyokkal indít, és egyre intenzívebb helyzetekhez kínál tanácsokat.
Vitorlás pólók
Igen, ha süt a nap, és az időjárás barátságos, akkor lényegében bármilyen pólóban vagy ingben kihajózhatsz. Azonban egy kifejezetten vitorlázáshoz készített póló („technikai póló”) többféle hasznos előnyt is kínál, amiket érdemes figyelembe venned.
Először is, ezek a pólók olyan nedvszívó anyagokból készültek, amelyek segítenek kordában tartani tested hőmérsékletét. Ha hajóztál már a nyári melegben, akkor tudod, hogy mennyire fontos ez. Az ilyen anyagok elszívják testedről a nedvességet, és kivezetik azt a pólón kívülre, ahol könnyebben elpárologhat. Ez nem csak szárazon tart majd, hanem hűti is testedet.
A technikai vitorlás pólók továbbá a napsugarak ellen is jobban védenek, mint a sima szövet ruhadarabok. Ennek hatékonyságát az UPF érték mutatja meg. Ez hasonlít a naptejeken látható SPF-hez, azonban az SPF csak a naptajek UV-B sugárzás elleni védelmét fejezi ki (ami egy károsabb sugárzásnak számít). Az UPF érték azonban az UV-A és UV-B sugárzás elleni védelmet is figyelembe veszi.
A modern vitorlás pólók feszesebb technikával készülnek, és speciális bevonatokat is kapnak, hogy még jobb védelmet nyújtsanak az UV sugarak ellen. Egy UPF 50-es póló például csupán az UV sugarak egy ötvenedét, azaz 2%-át ereszti át. Ezzel szemben egy sima fehér póló UPF értéke 2, azaz az UV sugarak 50%-át átengedi. Ez egyáltalán nem mindegy, főleg, ha rendszeresen töltesz órákat a vitorlásodon, ahol nem igazán tudsz árnyékba húzódni.
Tipp: Számolj vele, hogy a szél, illetve a víz hőmérséklete hűvösebb körülményeket teremthet a vízen, mint a szárazföldön. Dobj be tehát egy hosszú ujjú felsőt is, valahányszor pólóban lépsz a fedélzetre, nehogy meglepetés érjen, miután kihajózol!
Vitorlás nadrágok
Akárcsak hétköznapi pólókban, úgy hétköznapi nadrágokban és rövidnadrágokban is vitorlázhatsz, ha jó az idő, de ezekből is léteznek vitorlás technikai verziók, amik ugyan azon az elven „működnek”, mint a fent említett speciális pólók.
Ugyan úgy segítenek hűvösen, szárazon tartani testedet, és megvédenek az UV sugaraktól (UPF kialakítás), és összességében kényelmesebb bennük a vitorlázás. Plusz szempont még, hogy az ilyen ruhák jobban ellenállnak a vitorlások csúszásmentes felületeinek. Az pedig alapvető, hogy ezeken jó mély zsebek is vannak, amikre minden hajón szükség van!
Tipp: Erősen ajánlott ilyen gyorsan száradó anyagokból készült nadrágokat viselni egy vitorláson – egy úszómedencébe sem sétálnál bele a hétköznapi rövidnadrágodban, ugye?