A vitorlázásban sokan csak a kikapcsolódást, a henyélést, és az utazás szépségét látják. Kétségtelen, hogy ezek mind a vitorlás életmód előnyei közé tartoznak, azonban ennek a népszerű sportnak számos olyan haszna is van, amik nem magától értetődők, főleg a külső szemlélők számára. Az alábbiakban felsoroljuk, hogy mi mindent nyújthat neked is a vitorlázás a megannyi élményen felül!
Erősíti az izmokat és az állóképességet
A vitorlázás során végzett gyakori tevékenységek, mint például a vitorlák felhúzása vagy forgatása mind igénybe veszik az ember kar-, hát- és vállizmait. Ha rendszeresen vitorlázol, idővel megedződsz majd, és nem csak ezek, hanem a hétköznapi fizikai feladatok is könnyebben mennek majd.
Szív- és érrendszeri edzést nyújt
A vitorlázás a kardiovaszkuláris egészségnek is jót tesz, csökkentve a magas vérnyomás, az elhízás, és más, a szívvel kapcsolatos egészségügyi problémák kockázatát. Ez többek között annak köszönhető, hogy az intenzív testmozgás során rengeteg oxigént vesz fel szervezeted.
Ápolja a szellemi egészséget
A vitorlázás nem csak a víz ringatása és a táj szépsége, hanem a sós víz miatt is nyugtató hatású. A sós levegő feltöltődött ionokat tartalmaz, amik segítik a szervezet oxigénfelvételét, kiegyensúlyozva ezzel a szerotoninszinteket. Minél jobb egyensúlyban van ez a szint, annál boldogabbnak érzed majd magadat.
Csökkenti a stresszt
A víz morajlása, a hajó ringatózása, és a vitorlákba kapó a szél süvítése mind nyugtató hatással vannak az agy hullámaira, így a vitorlázás a stresszt is segíthet némileg enyhíteni.
Mozgékonyabbá tesz
Egy hajó fedélzetén számos olyan fizikai feladat van, amihez rugalmasnak és mozgékonynak kell lenned, hogy biztonságosan és megfelelően elvégezhesd őket. Nehezítő (és edző) tényező lehet, hogy a hajó gyakran jobbra-balra dülöngél, és egyensúlyozva kell például megkötnöd egy kötelet. Mindez a szem-kéz koordinációt is javítja.
Javítja a koncentrációt
Mivel a rohanó hétköznapokban gyakran kényszerülünk egyszerre több dologra is odafigyelni, nem árt, ha a koncentrációnkon is fejlesztünk egy kicsit. Tekintve, hogy egy hajón az elsődleges cél mindig a biztonság, idővel megszokod majd, hogy folyamatosan erre kell összpontosítanod, bármit is csinálsz épp a fedélzeten.
Javítja a kommunikációs készséget
A hajó megfelelő irányításához elengedhetetlen, hogy a kapitány és a legénység egyetlen olajozott egységként működjenek együtt. Ehhez természetesen tudniuk kell érthetően és hatékonyan kommunikálniuk egymással, és nem csak szóban.
Fejleszti a térérzékelést
A vitorlázáshoz minden résztvevőnek tisztában kell lennie a hajó helyzetével, irányával és sebességével. Egy vitorlás kezelése közben megtanulod érzékelni mindezt, és hogy a különböző manőverekhez mennyi helyre van szükség. Ezek a tapasztalatok a szárazföldön, például vezetés közben és egyéb helyzetekben is hasznodra válnak majd.
Fejleszti szervezőkészséget
Egy hajón mindennek rendezetten és tervezetten kell működnie és történnie a biztonságos és élményekkel teli utazások (vagy épp versenyek) érdekében. Ha erre rászoktatod magadat a hajón, akkor életed többi részét is rendezettebbé teheted majd. Ez segíti a hatékony munkavégzést, és otthonodba is szívesebben térsz majd haza.
Rászoktat a matematika, a mérnöki, illetve más tudományos ismeretek elsajátítására
A vitorlázás nem csak arról szól, hogy le-fel húzod a vitorlát, és a legjobb szél irányába próbálod fordítani a hajót. Értened kell a széljárásokhoz, az időjáráshoz (pl. hogy melyik felhő mit jelez előre), és hasonló releváns tudományos területeket is ismerned kell. Tudnod kell térképet olvasni, és megállapítani a legjobb útvonalat, szögeket, stb. a versenyek során. Továbbá értened kell a hajó működéséhez is, hogy el tudd végezni rajta a leggyakoribb karbantartási és javítási feladatokat.