Búcsúzunk a magyar vitorlázás egyik legjelesebb alakjától: Ég veled Soponyai Géza!

ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az elmúlt évtizedekben Soponyai Géza, vagy ahogy őt a vitorlázás világában ismerték, "Sopi", kiemelkedő alakja volt a magyar vitorlázásnak. Most, hogy eltávozott közülünk, megemlékezünk róla és hagyatékáról, amely örökre beírta a nevét a magyar vitorlázás történetébe.

Nyugodj békében Sopi!


Soponyai Géza, a magyar vitorlázás ikonja és kiemelkedő alakja, hétfő hajnalban elhunyt. "Sopi" a Balaton és a vitorlázás világában nem csupán versenyzőként, hanem hajóépítőként is kiemelkedő teljesítményeket nyújtott. Állandóan törekedett az innovációra és a fejlődésre, így számos olyan versenyosztályt alapított és szervezett, amelyek mára már elengedhetetlen részei a hazai vitorlázási kultúrának.

Soponyai Géza hosszú és kiemelkedő pályafutása a vizes sportok iránti szenvedélyének köszönhető. 12 éves korában csatlakozott a Csepel SC evezős szakosztályához, majd az évek során fokozatosan fordult a vitorlázás felé. Az 1970-es években már a windsurfing elitjébe tartozott, és a bajnokságokon is sikereket ért el.

Az igazi áttörést azonban a hajógyártás területén érte el. 1985-ben barátjával közösen építették az első üvegszálas műanyagból készült vitorláshajót, amelyet azóta is számos versenyen használtak és nyertek vele. Soponyai saját brandet hozott létre, és sorra gyártotta a sikeres versenyhajókat, mint például a NAU 311-es, NAU 330-as és NAU 220-as Hornet modelleket.
Az állandó fejlődés jegyében 2009-ben Hunor fiával együtt megépítették az első NAU 370 RUN-t, amely hamarosan a Nautic Boat zászlóshajóivá váltak. Ezek a hajók nem csupán sikereket hoztak másoknak, hanem Soponyai számára is újabb győzelmeket és elismeréseket jelentettek.

Sportolóként is kiemelkedő eredményeket ért el. Kétszer megnyerte a Balaton Maratont, 2009-ben pedig a Balatonkerülő Szóló versenyt is. Nemcsak szólóban, hanem csapatban is sikeresen vitorlázott, és több magyar bajnoki címet szerzett.


Azonban nem csupán a versenyzésben ért el kiemelkedő eredményeket, hanem emberileg is példamutató volt. 2000-ben például az óriási viharban öt embert mentett ki csapatával a Kékszalag futamán, és a fair play díjat is megkapta az elismerésért.


Soponyai Géza emléke mélyen él a vitorlázó közösségben. Nagy álmai voltak, és munkássága nyomán olyan hajóosztályok alakultak, amelyek ma már az alapvető részei a hazai vitorlázási kultúrának. Az általa megépített hajók a balatonfüredi vitorlás múzeumban is láthatók, így öröksége tovább él a következő generációk számára is.
Soponyai Géza távozása óriási veszteség a magyar vitorlázás számára, azonban emléke és hagyatéka örökké él majd a vitorlázók szívében és a Balaton hullámaira bízva.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Jobbcsapás

Egy vitorláshajó jobb csapáson halad, amikor a szelet jobb oldala felől kapva baumjával a bal...

Stagreiter

Stagreiter - orrvitorlakapocs (=lovas)

Boci

A boci mentőcsónakot, hajó után köthető kis evezős csónakot jelent.

Leegierig

Leegierig - a széltõl elforduló hajót hívjuk így

Banque Populaire V

Banque Populaire V vitorlás hajó,trimarán A Banque Populaire V jelenleg a legnagyobb...