Igazi ritkaságnak voltak szemtanúi a napokban Horvátországban, közelebbről Mali Losinj partjainál: két óriási barázdásbálna bukkant fel ott, ahol igazán nem szoktak.
Bálnák Horvátországban
Mali Losinj az egyik legszebb horvát tengerparti város. Csodás kis kikötővel rendelkezik, amiben helyiek amolyan népszokásként esténként kenyeret szoktak szórni…
Nem állítjuk, hogy ezért, de ettől a csodás településtől nem messze, 2 darab 17 méter hosszúságú barázdásbálna jelent meg. A horvát Kékvilág Tengerkutatási Intézet vette őket észre. Jelentésük szerint nem az állatok nem voltak kapkodós kedvükben, hiszen óránként mximum 4 csomós sebességgel úsztak és körülbelül negyed óránként engedték magukat megcsodálni, addig a víz felszíne alatt úsztak.
Ritkaságnak számít a jelenség
Természetesen rengeteg fotót készítettek a csodás bálnákról, sőt még DNS- mintát is sikerült tőlük venni.
Mondani sem kell, hogy mekkora ritkaság, hogy az alapvetően óceánokban élő állatok megjelentek egy ilyen kis tengerben, mint az Adriai. Ebben a tengerben nem szoktak ilyen fajta állatok élni, egészen egyszerűen azért, mert a hatalmas Atlanti-, vagy Csendes-óceán méreteihez képest ez a tenger inkább számít egy tónak. De még a Földközi-tengerben is sokkal jellemzőbb az előfordulásuk, mint itt. Az Ariai-tengernek tengeri léptékkel mérve “kicsi” a bejárata, nincsenek benne olyan nagy mélységek, szóval más, mint az bálnák általános élőhelyükön.
A ponttal jelölt helyen látták őket:
Veszélyetetett példányok
Ez a fajta bálna egyébként egyike a Föld veszélyeztetett példányainak. Életük végére akár 27 méter hosszúak is lehetnek és összességében 100 évig is elélhetnek. Manapság sajnos már csak pár ezer darab van belőlük.
Nem veszélyesek a bálnák
Fontos tudni, hogy az állatok ezek a példányok alapvetően békés termászetűek. A horvát intézet kiadta az utasítást, hogy ne kövessék őket, mert ezek az állatok könnyen megijedhetnek és akkor akár egy útban lévő hajónak is nekimehetnek véletlenül.