Romantikus kis faluk a Balatonnál, ahova érdemes idén ellátogatnod 4. rész

ZH

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Balaton, nyár, szerelem, szabadság. Kell ennél több? A Balaton remek kikapcsolódási lehetőség lehet mindannyiunk számára, ha belföldön szeretnénk útra kelni. Azonban nem csak strandolásra van lehetőség a magyar tengernél, a Balatoni környék többet adhat számunkra, mint gondolnánk. Cikksorozatomban bemutatom a Balatoni környék legszebb falusi hangulatot megőrző községeket, ahol részed lehet a különleges balatoni életérzésben anélkül, hogy a tömeget választanád a nagyobb városokban. Tarts velem és lássuk mit rejteget a 4. rész!

A népművészeteket őrző Buzsák


Buzsák a Balaton déli partján található Fonyódtól rövid, körülbelül negyedórás autóútra található a Nagy-berek szélénél eldugott kis község. A népiművészeteket erősen őrző Buzsák híres hímzéséről, népitáncáról és fafaragásáról. A falun óriási nyugalom uralkodik, így a település határában fekvő szőlőhegyekben kirándulva és a műemlékként őrzött borospincék látványában tökéletes kikapcsolódásban lehet részünk. 

Buzsák története


Buzsák helyén a középkorban még 2 másik falu terült el, Akts és Magyari, amelyek a Somogyi vár területéhez tartoztak. a 13. században azonban IV. Béla király jó szolgálatainak jutalmáért adta adományul a Bő nemzetség itteni várbirtokáért felelős Jánosnak, aki őrizte a terület nyugadalmát. Az 1856-os kolerajárványban a település több, mint 400 áldozatot követelt, amivel igencsak megritkult a népességszám. A falu azóta sem népesedett el, megőrizte idilli hangulatát, amit idelátogatva teljesen átérezhetünk.

Jellegzetes népihagyományok Buzsákon


A körülbelül 500 éves település virágzik a népihagyományokban és a régi időkből fennmaradt építészeti látnivalókban, amikben hagyományőrző rendezvények keretein belül is lehetőségünk van megcsodálni. A faluba betelepült dél-szláv népcsoportok különleges tradíciót hordoznak magukban, amiket az itt élők is már sajátjuknak tekintenek. Így kialakult egy jellegzetes Buzsáki kultúra, amely csak is erre a községre jellemző.


A falu asszonyai háromféle ősi hímzést alkalmaznak a mai napig, ami anyáról lányára száll, hogy a későbbiekben se vesszen oda a csodálatos népihagyomány. A három féle hímzéshez tartozik a kék-piros vagy fekete-piros fonallal varrt „vézás”, valamint „rátétes” hímzés, és a harmadik a „boszorkányos”, amely sok színben pompázik. Nyáron a fák hűs árnyékába ülnek ki az asszonyok 6-8 fős csoportokban és együtt készíti a szebbnél-szebb darabokat, így nekünk is lehetőségünk van belelátni a készítési folyamatokba. A legszebb darabokat a Buzsáki Tájház múzeumában, valamint a Faluház állandó kiállításán tekinthetjük meg.


Kattints a következő oldalra, hogy megismerkedj Buzsák látnivalóival és kikapcsolódási lehetőségeivel!
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Árboc

Az árboc a vitorlázat tartóoszlopa.

Latni

Vitorlamerevítõ vékony léc vagy mûanyag lap.

Randihely

Egy tökéletes randihely kiválasztása nem könnyű feladat, hiszen több dologra is oda kell...

Scholtz 32

A Scholtz 32 vitorláshajó leírása (gyári adatok és leírás) A SCHOLTZ 32...

Jolle

A jolle uszonyos(svert), kabin nélküli sportvitorlás. Például: 420,470, Finn Dinghi, Cadet.