Balatoni lett az ország legdrágább borvidéke

ZH, NA

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Magyarországon számos borvidék található, de mind közül a balatoni borrégió ingatlan és ültetvény árai a legdrágábbak. Melyik a Balaton legdrágább telke? A térségében átlagosan mintegy hárommillió forintba kerül egy hektár szőlő. A Takarék csoport elemzői elárulták melyik terület a legdrágább a borvidéken.

A Balaton legdrágább borvidéke


Magyarországon körülbelül 62 ezer hektáron termelnek szőlőt. Az országot hat nagyobb borrégióra tudjuk osztani: Balaton, Duna, Felső-Magyarország, Felső-Pannon, Pannon és Tokaj. A Balatoni borvidékek között leginkább a Balatonfüred-Csopaki borvidéken drágultak az árak leginkább. 2008 óta több mint a háromszoros áremelkedésnek lehetünk tanúi, csaknem 230 százalékkal. Átlagosan 660 ezer forintos négyzetméteren áron vásárolhatunk a környéken ingatlant. Ha a borvidékeket vizsgáljuk országosan, akkor a Villányi régióban emelkedtek legkevésbé az árak ott „csak” 52 százalékos volt a drágulás az elmúlt évtizedben.


A Csopaki borvidék után a második legdrágábbnak számít a Duna borrégió, ahol 1,5 millió forint alatt nem lehetne egy hektárnyi szőlőst vásárolni, a harmadik helyen pedig a Felső-Magyarországi borrégió helyezkedik el, azaz a Bükki, Egri és Mátrai, ahol hektáronként 1,4 millió forintot fizetnek egy hektár területért.


Borvidékek ingatlanárai


Amennyiben az ingatlanárakat nézzük, a Balaton-felvidéki borvidéken átlagosan 540 ezer forint körüli négyzetméter áron vásárolhatunk ingatlant, amely a Takarék Index szerint a második legdrágább magyar területnek számít az ingatlanpiacon. A harmadik helyet az Etyeki-Budai borvidék tölti be a mintegy 520 ezer forintos négyzetméter áraival. Ingatlanárakat tekintve a Tokaji borvidék számít a legolcsóbbnak az egész országban, ahol 160 ezer forint körül mozognak az árak, de Villány sem sokkal drágább, lakóingatlant már 200 ezer forintos négyzetméter árért tudunk vásárolni.


Borvidékek települései


A 2021-es árakat vizsgálva a bortermelő területek települései közül a legdrágább, a budai agglomerációhoz tartozó Üröm volt 760 ezer forinttal, a második Balatonszemes 715 ezer forinttal, majd Biatorbágy lett a harmadik, amit számos balatoni település követett 600 ezer forint körüli négyzetméter árral. Ilyen például Csopak, Balatonfüred, Zamárdi, Alsóörs, Balatonlelle és Badacsonytomaj. Jelentős szerepet játszik az árak emelkedésében, hogy a Balatonnál jelentős újlakás-építési hullámba kezdtek.


Új letelepedők


Az elemzések szerint egyre többen költöznek Magyarország valamely borvidékére, de az élen Etyek járt, budapesti agglomerációs elhelyezkedése miatt. Többen költöztek a balatoni borvidékre is, mint amennyien elhagyták, de népszerű volt a Pannonhalmi, a Soproni, a Mátrai, a Neszmélyi, a Villányi és a Kiskunsági borvidék is. Legtöbben Tokajt hagyták el, a vándorlási egyenleg a Tokaji borvidék körül 2006 és 2020 között mínusz 4 százalék volt.
 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Fuxolás

A fuxolás, bandázsolás, babázás két kötél tartós összefonása, egymáshoz való tartós rögzítése.

Franck Cammas

Franck Cammas vitorlázó életrajz Franck Cammas 1972 december 22.-én született...

Húsvéti nyúl

A Húsvéti nyúl A húsvéti nyúl, vagy húsvéti nyuszi, nyuszi a húsvét ünnephez...

8mOD

8mOD vitorlás hajó bemutatása A 8m OD egy 8 méter hosszú, könnyű, siklótestű...

Áramlásjelző fonál

Az áramlásjelző fonál a vitorlák helyes állásszögének beállításához használt, a...