Hazánknak számos hungarikuma van, melyek fontos természeti, kulturális, gasztronómiai értékeket jelentenek kis hazánknak. Ezen kulturális hungarikumaink közül emelkedik ki a Tokaji borvidék és most azt is elmondom, miért! :)
A Tokaji borvidék összesen 27 települést ölel körbe, maga a terület pedig a világon az első olyan borvidék, mely egy elzárt rész. Egy 1737-ben, a király által kiadott rendelet határozta meg azon településeket, melyek mellett termeszthető a tokaji borhoz szükséges szőlő.
A szőlőművelés hagyománya eredeti formában van itt már ezer éve, ez elegendő indok volt ahhoz, hogy mára a Világörökségek listáján szerepelhessen.
Megőrizte évezredes egységét, a települések, a pincészetek és a szőlőbirtokok változatlanok.
Hogy miért is különleges?
Ahhoz, hogy a szőlőszemek aszúsodjanak, a környező vulkanikus hegységek és a vizes élőhelyek kombinációja szükséges, valamint a "Botrytis cinerea" nemespenész.
A hordókhoz, melyekben ezek a nemes borok érlelődnek, a közelben lévő tölgyerdők adják az anyagot, ez befolyásolja pozitív irányba az aszú aromáját, valamint az erjedési folyamatokat.
Maga a terület összesen 88 124 hektárt tesz ki, valószínűleg már a honfoglalás idején is termesztettek itt szőlőféléket és a 12. századtól már írásos emlékek is bizonyítják ezt.
A Tokaji borvidéken bukkantak rá egy ősi növényre, mely feltehetőleg minden szőlőfajta közös őse, ez a miocén kori ősszőlő, ez még ma is vadon él a Tokaj-Hegyalján.
Maga az egész terület számos történeti és földrajzi szempontból egyedülálló tulajdonságokat hordoz magában, a vulkanikus tevékenységeknek köszönhetően nagyon sokszínű talajtípus van itt, mely hatással van az ásványi anyag tartalomra, a termőerejére, hőelnyelő és hősugárzó, valamint hőtároló képességére is.
A Botrytis cinera penészgomba elengedhetetlen az itt termő borok minőségéhez, melynek megfelelő megéléséhez számos tulajdonság elengedhetetlen. Ezek közé tartozik az, hogy a Tisza és a Bodrog folyó is közel van, az ősz hosszú, a lejtők fekvése igen kedvező és a klíma feltételek is.
Már az 1600-as évektől válogatják itt ki az aszúszemeket a szőlőtőkék közül, a pincék falain pedig egy különleges nemespenész, a Gladosporium cellare van megtelepedve, mely fontos hatással van a borok érlelődésére.
XIV: Lajos tokaji borral kínálta Pompadour márkinét, aki ezt a nemes italt a „Vinum Regnum Rex Vinorum névvel illette, amely magyarra fordítva így hangzik: „A királyok bora, a borok királya”.
Ez mára már szállóige lett.