A vitorlázás az egyik legpihentetőbb és legizgalmasabb tevékenység is lehet, attól függően, hogy az milyen hajót vásárol magának, és milyen célokra használja azt. Azonban akár egy tó ringató hullámain szeretnél lazítani, akár egy tengeri versenyben tervezed összemérni tudásodat más tengerészekével, meg kell ismerkedned a vitorlázás alapjaival. A következőkben 10 kezdő tippet kínálunk a vitorlázáshoz, amelyek sokat segítenek majd, különösen az első napok során!
1. Ismerkedj meg a vitorlázás szaknyelvével
Mielőtt egyáltalán a fedélzetre lépnél, tájékozódj a legalapvetőbb vitorlás kifejezésekről. Olvass utána, hogy mi mit jelent és hogy mit minek hívnak a hajón. Így az oktató is sokkal könnyebben fogja tudni elmagyarázni neked a különböző fogalmakat és koncepciókat.
2. Kérj segítséget!
Mindenképpen kérd egy tapasztalt oktató segítségét, hogy tanítson meg vitorlázni. Egyedül, vagy legalább is egy igazi tengerész kísérete nélkül gyakorolni nem csak veszélyes, hanem időigényes is, hiszen nem fogod tudni, hogy mit és miért kell csinálnod a különböző helyzetekben. Akár egy jó könyvet is beszerezhetsz a vitorlázás alapjairól, de semmi sem olyan hasznos és biztonságos, mint közvetlen instrukciókat kapni egy jó oktatótól.
3. Kezdetben csak nyugodt vizeken hajózz
Az egyik legjobb vitorlás tipp kezdőknek, hogy eleinte érdemes nyugodt vizeken hajózni, ahol nincsenek sokan. Veszélyes és frusztráló is lehet vadabb időjárásban, vagy olyan tengerészek között bukdácsolni, akik tudják, hogy mit csinálnak. Ha tehát még csak most ismerkedsz vitorlásoddal, akkor a gyakorlatot végezd olyan helyen, ahol csendes, nyugodt körülményekre számíthatsz a vízen. A legtöbb kikötő kiváló erre, ha épp nincs forgalom.
4. Kezdj kicsiben
Ahogyan a buszsofőrök és a kamionosok is előbb egy személyautót tanulnak meg vezetni, úgy neked is érdemes első körben egy kisebb csónakon (pl. egy dingin) megtanulni a vitorlázás alapjait. Ezek az apró tengeri járművek sokkal könnyebben kezelhetők, és egyszerűbben orvosolhatod a borulásokat is, amikre garantáltan számíthatsz a gyakorlataid során.
5. Ellenőrizd az időjárást
Ha már készen állsz rá, hogy egyedül is kihajózhass, sose felejtsd el előre ellenőrizni az időjárási viszonyokat és a vízállást. Járj utána, hogy milyen árapály és szél várható, illetve hogy jósolnak-e vihart az adott területre (vagy akár a közelben is). Erre a gyakorlatok során oktatód is emlékeztet majd, de ha már egyedül vágsz neki a hullámoknak, a te feladatod lesz észben tartani ezek ellenőrzését.