Meseszép kastélyok a 21. században, mire lehetne használni őket napjainkban?

Szélesi Ferenc, ZH

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Most, hogy elkezdtem utánajárni a témának, rá kellett, hogy jöjjek, rengeteg kastély van Magyarországon. De vajon mire lehetne ezeket a legjobban felhasználni, kihasználni, hasznosítani, hogy a legjobb célt szolgálják? Kiállítás, múzeum, koncertterem, kastélyszálló, vagy hagyni romladozni? Ez itt a nagy kérdés!

Mindenféle kastélyok mindenfelé

A nyáron többen is utazgattunk, többfelé, és akarva vagy akaratlanul is kastélyokba botlottunk, és ha már beléjük botlottunk, akkor meg is néztük őket. Alapvetően elmondhatjuk, hogy a kastélyok szépek, történelmi, és kulturális jelentőségük miatt érdekes is némelyik, de hogy ez hasznos-e számunkra feltétlenül, azt már nem merem biztosan kijelenteni. A már akkor is pénzpocséklásnak minősülő fényűző pompát, a megnevezni sem tudom mekkora területű dísznövénykertet, a már annak idején is tetemes vagyonokat érő bútorokat, megannyi lakosztályt, díszes csillárokat, restaurációra szoruló falfestményeket, vajon megéri fenttartani, és ha igen milyen formában? Ez a gondolat a Fertődi Esterházy-Kastélyban fogalmazódott meg bennünk, de közben eszünkbe jutott a híres Turai kastély, illetve mai formájában már kastélyszálló, majd belebotlottunk egy újabb impozáns kastélyba, ami legnagyobb megdöbbenésünkre kórházként funkcionál, és persze tudunk nagyon sok olyan kastélyról is, ami pénz és odafigyelés hiányában méltatlan módon roskad össze. 

Kastélytúra a Fertődi Esterházy Kastély

Ha valaki Sopron környékén jár, nem nagyon tudja kihagyni a híres, neves Fertődi Esterházy Kastélyt, és hát mi sem tehettük meg ezt. Impozáns épület végeláthatatlan kerttel fogadott itt bennünket. Egy tetemesebb összeg kifizetése után egy belső körbevezetés következett, ennek során megcsodálhattuk a fényűzőbbnél fényűzőbb, vagyonokat érő, antik bútorokkal, tárgyakkal, egyedi festésekkel ellátott termeket, szobákat. Nagy sajnálatunkra közölték, hogy több szoba is felújítás miatt jelenleg zárva van, illetve bepillantást nyerhettünk egy terem rekonstrukciójába is, és megtudtuk azt is, hogy sajnos ez egy nagyon lassú folyamat, mert nagyon nehéz megfelelő forrásokhoz hozzá jutni, a felújításhoz pedig milliárdok kellenek. Volt szó arról is, hogy a második világháború alatt, és után orosz laktanyaként funkcionált ez az impozáns épület, amikor is a padlózaton harci gépjárművek mentek át, a nagytermeket istállónak használták, és sorolhatnánk, mondanunk sem kell, hogy mekkora kárt téve ezzel a műemlékben, ami egyébként a bécsi Schönbrunn és a párizsi Versailles méltó párja.
 

A fényűző pompát, a kastély mai állapotát ezen a képgalérián keresztül megnézhetitek. Kattintsatok a képre, és lapozzatok!

#GALERIA-105#

A következő oldalon is mutatunk még magyar kastélykat, amiket valami egészen másra használnak, mint a fent említett Fertődi Esterházy Kastélyt, de hogy mire, az csak a következő oldalon derül ki, lapozz!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Belső hely

Belső hely – versenyben a pályajel kerülésekor a külsõ hajó köteles helyet adni a...

Alba

A nagyvitorlarudat lefeszítő szerkezet, mellyel egyrészt a nagyvitorla alakja,...

Equator

Equator - (lat.=egyenlítõ) az egyetlen magyar tervezésû és építésû óceáni vitorlás,...

Sudár Regatta vitorlás hajó

Sudár Regatta Skandináv vonalvezetésű egységes osztályhajó. Magyarországon 1985 óta...

Russel Coutts

 Russel Coutts Russel Coutts Új Zélandon, Wellingtonban született 1962. március...