A Húsvét-sziget elképesztő rejtélye(i)

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A Húsvét-szigetnek ezernyi rejtélye van. Egyáltalán hol van? Mi az elnevezés okai? Mi a rejtély? Ennek jártunk utána és most meg is mutatjuk, hogy mire jutottunk. 

A Csendes-óceán délkeleti részén található, tele polinéz emberekkel, ennek ellenére tartományilag Chile részeként. A neve is elég furcsára sikeredett: 1772-ben, pont Húsvétvasárnap fedezte fel  Jakob Roggeveen holland tengerészkapitány. Óriási meglepetés lehetett, hogy a hajó, mely eredetileg Amerikába indult, az a tervezett előtt kikötött egy szigeten.

Maga a kapitány is meglepődött, hát még azon, mikor a a parttól nem messze megpillantotta a térséget azóta híresség tevő szobrokat. Elképesztő élmény lehetett megpillantani a gigantikus méretű kőszobrokat megpillantani, amint azok a vízet nézve, fejükön a jellegzetes dísszel várják a szemlélődőket. A Húsvét-sziget főleg a mintegy 900 fennmaradt monumentális kőszobor  révén lett tehát híres. És hogy ez miért olyan rejtélyes? A következő oldalon elmeséljük!

Több rejtély is övezi a szigetet, illetve több kérdés is felvetődik a létezéséről. Hogy kerültek oda emberek? És a szobrokat ki csinálta? Az egyik oldalon Chile majd’ 4000 km-re, a másik oldaon Új-Zéland 16 000 km távolsságra található, a legközelebbi lakott sziget pedig 2000 km-re van. Régészeti leletek kimutatták, hogy 700 és 1100 között kerülhettek oda az első emberek. De ők hogyan küzdötték le ezeket a távokat? Az akkori hajókkal ez majd hogy nem lehetetlennek tűnő vállalkozás volt. 

A szobrokat kik csinálták? Összesen 887 darab van belőlük, melyek a kutatások szerint 1100 és 1500 készültek el. Gondoljunk csal bele. Mikor a szigetet felfedezték, akkor ez egy fejletlen kultúra volt. Nem lehetett itt olyan fejlődési szinten lévő kultúrára számítani, mint Európában. Akkor meg mégis hogyan voltak képesek megalkotni ezeket a műveket?

Ráadásul van egy elmélet is, miszerint a látható részek csak a jéghegy csúcsai és a szobrok nagy része a földben van eltemetve. Valójában azonban mint oly sok mindenre itt is az emberi hanygság a válasz. A legtöbb molonit mindig is teljes alakban látható volt, de valamiért az a 150 darab (tehát a 887 töredéke) lett a híres közülük.  Lehet, hogy csak a fotósok lustaságának köszönhető ez, hiszen ezek vannak a legközelebb a parthoz.

A következő oldalon egy csodálatos videót mutatunk innen!

Forrása: devinsupertramp


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Vitorlás szakszótár

Molett divat

A molett nőknek nincs egyszerű dolguk az öltözködés terén, hiszen a boltok kínálata nem...

Ciklon

A ciklon egy légköri képződmény, melynek középpontjában alacsony légnyomás uralkodik,...

Tihanyi Yacht Club

A Tihanyi Yacht Club vitorláskikötőjének bemutatása: A tihanyi kompkikötőtől...

Reffelés

A reffelés a nagyvitorla felületének csökkentése erős szélben. Ha akkora szél fúj, hogy azt...

Észak Dunántúli Elektromos Vitorlázó Sportklub, Balatonalmádi

A Balaton keleti medencéjének északi partján található az  Észak Dunántúli...